تبلیغات
میکروبیولوژی - بزرگترین باکتری جهان
میکروبیولوژی
همه رویاهای ما میتواند محقق شوند ، اگر ما شجاعت دنبال کردن آن ها را داشته باشیم.
 
یکشنبه 21 خرداد 1391 :: نویسنده : یزدانی

بزرگترین باکتری جهان(تیومار گاریتا نامیبین سیس)

تیومارگاریتا نامیبین سیس (مروارید گوگردی نامیبا) یک باکتری کروی شکل ، گرم منفی و از شاخه پروتو باکتری است که در سال 1999 در سواحل نامیبا در رسوبات اقیانوسی یک جزیره نمای قاره ای یافت شد . این باکتری با قطری به اندازه ی 0.75 میلی متر به عنوان بزرگترین باکتری در جهان شناخته شده است که حجمش حدود 3 میلیون برابر یک باکتری معمولی است و با چشم  قابل رویت می باشد .

این باکتری یک شیمیولیتوتروف می باشد و قادر است که در زنجیره انتقال الکترون از نیتروژن به عنوان پایانه گیرنده الکترون استفاده کند . از آن جایی که در این نوع باکتری ها غلظت نیترات به مقدار قابل ملاحظه ای در حال نوسان است ، آنها نیترات موجود در واکوئل های حجیم را با غلظت بالایی (بالاتر از 800 میلی مولار) ذخیره می کنند . وقتی که غلظت نیترات در محیط کم شد ، باکتری محتوی درون واکوئل را برای تنفس استفاده می کند . تحقیقات اخیر دلالت بر آن دارد که ممکن است این باکتری دارای تنفس بی هوازی اختیاری باشد تا تنفس بی هوازی اجباری ، این به این معنی است که اگر اکسیژن در محیط زیاد باشد تنفس این باکتری به شکل هوازی تغییر می کند .

هنگام تنفس بی هوازی ، ارگانیسم ها هیدروزن سولفید (H2S) را به گوگرد عنصری (S0) اکسیده می کنند ، که این ماده به صورت گرانول هایی در سیتوپلاسم این باکتری ها ذخیره کرده که به دلیل شکست نور به شکل مروارید دیده می شوند .

قابلیت غیر معمول دیگر این نوع باکتری ها این است که دارای الگوی تقیسم تبدیلی هستند . در مواقع استرس ، مانند گرسنگی ، باکتری از تقسیمی استفاده می کند که طی آن با افزایش تعداد ، حجم مجموعه تغییری نمی کند . به کار گیری این تدبیر ممکن است به خاطر افزایش شانس بقایی باشد که باعث ازدیاد پراکندگی می شود .

بزرگترین باکتری شناخته شده قبلی اپالوپیسیوم فیشل سونی بود که دارازایی به اندازه 0.5 میلی متر داشت .

طبقه بندی :

فرمانرو :

باکتری ها

شاخه :

پروتو باکتری

رده :

گاما پروتو باکتری

راسته :

تیوتریکال

خانواده :

تیوتریکاسه

جنس :

تیومارگاریتا

گونه :

تیومارگاریتا نامیبین سیس

 

ساختار ژنوم :

با مطالعه ی ژن تیومارگاریتا نامیبین سیس ، دانشمندان توانستند که جای دقیق این باکتری را در درخت تبار زایشی تعیین کنند از آن جهت که  ژن این باکتری روابط نزدیکی با ژنوم باکتری هایی همچون تریپلوکا و بگیاتوا دارد . این دو باکتری نیز باید در شرایط سخت محیطی نسبتا یکسانی با تیومارگاریتا نامیبین سیس زندگی کنند .

ساختار سلول و متابولیسم :

محیط زندگی تیومارگاریتا نامیبین سیس به گونه ایی است که این باکتری نیاز به شرایط محیطی منحصر به فردی دارد : آنها باید توانایی اکسیده کردن نیترات به سولفید در شرایط کمبود نیترات و اکسیژن را داشته باشند که این باکتری به دلیل قادر بودن ذخیره ی نیترات و گوگرد می تواند این شرایط را تحمل کند . تقریبا تمامی محفظه سلولی هر باکتری از واکوئل های حاوی مایعات ساخته شده است ، و در بعضی از آنها مقدار زیادی نیترات (10000 بار بیشتر از آب دریای اطراف)  وجود دارد . این باکتری وقتی از نیترات ذخیره ای برای اکسیده کردن گوگرد سطح آب استفاده می کند که این ماده در محیط اطرافش زیاد است . سیتوپلاسم درون سلول این توانایی را به باکتری می دهد که با انعطاف سبب ورود نیترات و سولفید از بیرون به داخل باکتری گردد و باعث بزرگتر شدن باکتری شود .

 

بوم شناسی :

تیومارگاریتا نامیبین سیس در رسوبات سرشار از گوگرد سطح اقیانوس یافت شد ، جایی که نقش بوم شناختی بسیار مهمی ایفا می کند . این باکتری با اکسیده کردن گوگرد می تواند مانند یک برطرف کننده سموم فعالیت کند ، به این صورت که گاز های سمی را از آب می گیرد و آنها را برای ماهی ها و دیگر موجودات دریایی نگهداری می کند .  مکان هایی که این باکتری یافت شد محل زندگی فیتوپلانکتون ها نیز هست . وقتی که این فیتوپلانکتون ها به طرف پایین فرو می روند ، مواد اندامی آنها بوسیله ی باکتری های بی هوازی سطح آب اکسیده می شود . این اکسیداسیون باعث ایجاد مقدار زیادی سولفید می شود ، تیومارگاریتا نامیبین سیس این توانایی را دارد که سولفید ها را اکسیده کند . همانند سواحل نامیبا ، سواحل غربی آمریکای جنوبی نیز سرشار از فیتوپلانکتون هاست ، که می تواند محیط زیست مناسبی برای تیومارگاریتا نامیبین سیس باشد . دانشمندان می گویند نسبت اندازه ی این باکتری با دیگر باکتری ها همانند نسبت اندازه ی یک وال آبی با یک نوزاد موش است .

 
نوع مطلب : اخبار جدید، باکتری، 
برچسب ها :
 
درباره وبلاگ

دانشجوی رشته میکروبیولوژی هستم.هدف من جمع آوری مطالب مفیدو آموزنده و کمک به دانشجویان این رشته و دیگر رشته های پزشکی وزیست شناسی است که امیدوارم سودمند واقع شود.مرا از نظرات خودتون در جهت ارتقای وبلاگ بهره مند کنید.جهت درج مطالب مرتبط در این وبلاگ، آنها را به پست الکترونیکی من بفرستید تا در صورت مطابقت موضوع و تأیید محتوا، با ذکر نام یا لینک شما، در اختیار علاقه مندان قرار دهم.
مدیر وبلاگ : یزدانی

مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندهای روزانه
میکروبیولوژی
زیست شناسی سلول مولکولی(پایگاه علمی دانشجویان ورودی 91 دانشگاه شهید مدنی آذربایجان)
سایت تخصصی میکروبیولوژی
میکروب شناسی پزشکی(استاد فائزی)
مهندسی پزشکی
بیوشیمی
اینجا همه چی درهمه
دانشجوی آب و خاک
نت نوشته های یک دختر میکروبیولوژیست
وبلاگ رسمی میکروبیولوژی تهران
انجمن دانشجویان مهندسی کشاورزی ازادشهر
زیست شناسی (عمومی)
زیست شناسی سلولی مولکولی 90 دانشگاه شیراز
میکروب شناسی
پایگاه رسمی انجمن علمی میکروبیولوژی کرج
جی جی دانلود
(زیست شناس سلولی90)
وبلاگ دانشجویان زیست شناسی دانشگاه مازندران
انجمن میکروبیولوژی دانشگاه آزاد همدان
اخبار علمی+مطلب های علمی
بیوتکنولوژی
دانشجویان میکروبیولوژی دانشگاه شهیدبهشتی
میکروبیولوژی تخصصی
بیو میکروبی
تخصصی رشته میکروبیولوژی
حامدعبداللهی
وبلاگ توووووپ علمی
سایت میکروبیولوژیست ها
وبلاگ دانشجویان میکروبیولوژی 89 دانشگاه اصفهان(میکروب ها چه میگویند!!)
بیوتکنولوژی
دلکده
میکروبیولوژی87دانشگاه آزاد جهرم
علوم آزمایشگاهی
پورتال تخصصی میکروبیولوژی
میکروب شناسی
مجله میکروبیولوژی
وبلاگ تخصصی میکروبیولوژی-بیوتکنولوژی
ویروس شناسی
اخبار روز
جلوه های علوم
گرایش های ارشد میکروبیولوژی
همه تست های کنکور ارشد و دکترای میکروبیولوژی.بیوتکنولوژی.علوم سلولی مولکولی.ژنتیک.بیوشیمی
انجمن میکروبیولوژی سوئیس
انجمن میکروبیولوژی استرالیا
میکروبیولوژی 88 لاهیجان
همه پیوندهای روزانه
ارسال پیوند روزانه

نظرسنجی
نظرت درباره وبلاگم چیه؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

<

-_ !News _-