تبلیغات
میکروبیولوژی - روزاسه
میکروبیولوژی
همه رویاهای ما میتواند محقق شوند ، اگر ما شجاعت دنبال کردن آن ها را داشته باشیم.
 
چهارشنبه 28 تیر 1391 :: نویسنده : یزدانی

 

بیماری روزاسه که در بین بزرگسالان شیوع بیشتری دارد، باعث قرمزی و تورم پوست بخصوص در صورت می‌شود. این بیماری که نام دیگر آن "آکنه بزرگسال" است، در ابتدا به شکل قرمزی و برافروختگی چهره بصورت موقت ظاهر می‌شود. بتدریج این قرمزی ماندگار شده و از میانه صورت پیشرفت کرده و به سمت گونه، پیشانی، چانه و بینی انتقال می‌یابد. روزاسه حتی ممکن است گوش، قفسه سینه و پشت را هم مبتلا نماید. با پیشرفت بیماری، رگهای خونی کوچک و جوشهای قرمز ظریفی در روی منطقه قرمز رنگ پوست ایجاد می شوند. در این بیماری برخلاف آکنه جوش سرسیاه وجود ندارد.

در مراحل اولیه بیماری، بروز و بهبودی خودبخود علائم دیده می‌شود. با گذشت زمان و پیشرفت بیماری پوست دیگر به رنگ طبیعی خود بازنمی گردد و نشانه‌های دیگری از قبیل جوش و بزرگ شدن رگهای خونی نمایان می شوند که در این گونه مواقع بهتر است بیمار به پزشک مراجعه کند. این مرحله از بیماری به ندرت بهبودی کامل می یابد و ممکن است سیر بیماری تا سالها باقی بماند یا حتی وخیم‌تر هم بشود.

روزاسه چگونه تشخیص داده می شود؟

جوشهای روزاسه به صورت برجستگی‌های کوچک و قرمز در چهره نمایان می‌شوند. بعضی از آنها ممکن است محتوی چرک هم باشند. همراه با این جوشها، ممکن است تعدادی رگ خونی نازک هم بر روی سطح پوست دیده شوند و قرمزی چهره حالت پایداری به خود بگیرد.

در موارد خیلی پیشرفته روزاسه، حالتی ممکن است پیش بیاید که به آن "رینوفیما" گفته می شود. در این حالت، غدد چربی روی بینی و گونه‌ها بزرگ شده و حالتی بزرگ، برآمده و پف آلود به آنها می‌دهد. رینوفیما در مردان بیشتر دیده شده است. درگیری چشمی در نیمی از بیماران مبتلا به روزاسه وجود دارد. این درگیری بصورت قرمزی و احساس سوزش در چشمها دیده می‌شود. به این حالت التهاب ملتحمه می‌گویند و اگر برای درمان آن اقدامی انجام نشود، ممکن است مشکلات خیلی جدی‌تری برای چشمها بوجود آورد.

چه کسانی در معرض ابتلا به روزاسه هستند؟

بزرگسالان (بخصوص در محدوده سنی 30 تا 50 سال) که پوست روشن دارند بسیار مستعد ابتلا به روزاسه هستند. سیر بیماری تدریجی است و مدتها به طول می انجامد. همانطور که گفته شد در مراحل اولیه بیماری ممکن است فقط به صورت گلگون شدن چهره و برافروختگی گذرا و یا حساسیت شدید به مواد آرایشی خود را نشان دهد. استرس، تنشهای عصبی و یا فشار شدید روحی هم می توانند سبب شروع برافروختگی شوند.

بایدها و نبایدها در روزاسه

دلیل قطعی بیماری روزاسه هنوز ناشناخته است. به نظر بسیاری از متخصصین پوست بهترین روش مبارزه با بیماری پرهیز از مواجهه با عوامل ایجاد کننده قرمزی یا برافروختگی چهره می‌باشد. به این ترتیب به بیماران توصیه می‌شود:

1- از مصرف نوشیدنی‌های داغ (مثل چای)، غذاهای تند، نوشیدنی‌های حاوی کافئین والکل بپرهیزید.

2- از خودتان در برابر نور آفتاب بخوبی محافظت کنید. کاهش زمان تماس با نور خورشید، استفاده از کلاه، مصرف ضدآفتاب مناسب با SPF 15 یا بیشتر، دوری از محیط‌های خیلی داغ یا خیلی سرد شدیدا توصیه می‌شود.

3- از خاراندن، مالش ماساژ خشن پوست صورت بپرهیزد. با انجام این کارها جریان خون سطح زیر پوستی بیشتر شده سبب بدتر شدن قرمزی و برافروختگی چهره می شود.

4- درمحیط‌های خنک ورزش کنید. از گرم شدن زیاد بدنتان جلوگیری کنید.

5- از مصرف مواد آرایشی و کرمهای تحریک کننده پوست بخصوص ترکیبات موبر بپرهیزید.

6- در صورت بروز برافروختگی چهره عامل ایجاد کننده را شناسایی و در دفترچه‌ای یادداشت کنید. به این ترتیب با داشتن یک لیست از پرهیزهای روزانه مانع از بروز بیماری تا مدت زمان طولانی خواهید شد.

روزاسه چگونه درمان می شود؟

بسیاری از افرادی که به بیماری روزاسه مبتلا می‌شوند، به علت عدم آشنایی با علایم این بیماری، نمی‌توانند در همان مراحل اولیه پیشگیری و درمان را شروع کنند. به این ترتیب بیماری گسترش پیدا می‌کند و درمان سختتر می‌شود. تشخیص زود هنگام بیماری نخستین قدم در راه کنترل آن است. همانند دیگر بیماریها مصرف خودسرانه دارو توسط بیمار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. بسیاری از داروها و ترکیباتی که در داروخانه ها بدون نسخه به فروش می‌رسند می‌توانند سبب بدتر شدن بیماری شوند. متخصصین پوست ومو اغلب از چند دارو برای کنترل پیشرفت بیماری و بهبود علائم استفاده می‌کنند.

بتدریج و پس از سه تا چهار هفته درمان، علائم بیماری فروکش کرده و روند بهبود در صورت بیمار نمایان می‌شود. معمولاً بعد از دو ماه دیگر علامتی از بیماری دیده نمی‌شود. بنظر می‌رسد مصرف آنتی‌بیوتیکهای خوراکی نتایج سریعتری نسبت به فرآورده‌های موضعی دارد. کرمهای دارای کورتون ممکن است موجب کاهش قرمزی پوست شوند. با اینحال، این دارو را نباید بیش از دو هفته بر روی صورت مصرف کرد و بویژه نباید ترکیبات کورتونی قوی را به صورت زد. اصولاً توصیه می‌شود مصرف کورتون کاملا تحت نظارت دقیق پزشک باشد.

توجه داشته باشید که داروها فقط بیماری را کنترل می کنند و بیماری ریشه کن نمی‌شود. به این ترتیب احتمال عود بیماری پس از قطع درمان وجود دارد. پس درمان دارویی باید تا مدتها پس از رفع علائم ادامه یابد. اما کلید درمان موفقیت آمیز روزاسه تشخیص زود هنگام آن است. عمل به دستورات پزشک نیز بسیار اهمیت دارد. اگر توصیه‌های پزشکی با دقت و از همان اوایل بیماری رعایت شوند، روازسه قابل درمان خواهد بود ولی اگر به حال خود رها شود، بدتر شده و حتی ممکن است درمان آن بسیار مشکلتر گردد.

اگر قرمزی پوست پس از درمان روزاسه باقی ماند، می توان از لیزر برای رفع آن استفاده کرد. مصرف درست فرآورده‌های آرایشی مناسب هم در این زمینه می‌تواند مفید باشد. کرم پورد با پس زمینه مات می‌تواند قرمزی چهره را مخفی کنند. بخاطر بسپارید که از عوامل تحریک کننده پوست مانند الکل دوری کنید.

در صورت نیاز به مصرف مرطوب کننده در صورت، لازم است آنرا بعد از داروی موضعی درمان کننده روزاسه استفاده کرد. بهتر است مرطوب کننده را خیلی ملایم پس از خشک شدن داروی اصلی به پوست بمالید. مصرف ضدآفتاب با SPF 15 یا بیشتر، بخصوص در روزهای گرم و آفتابی، ضروری است.

درمان رینوفیما معمولاً جراحی است. بافت اضافه را با تیغ جراحی، دستگاههای ساینده، کوتر یا لیزر می‌توان برداشت. با انجام این کار زخمهایی در پوست ایجاد می‌شوند که برای پیشگیری از بروز لک و جای زخم باید از پانسمانهای مدرن در جهت بهبود سریع زخم استفاده کرد.

نوع مطلب : بیماریها، 
برچسب ها :
 
درباره وبلاگ

دانشجوی رشته میکروبیولوژی هستم.هدف من جمع آوری مطالب مفیدو آموزنده و کمک به دانشجویان این رشته و دیگر رشته های پزشکی وزیست شناسی است که امیدوارم سودمند واقع شود.مرا از نظرات خودتون در جهت ارتقای وبلاگ بهره مند کنید.جهت درج مطالب مرتبط در این وبلاگ، آنها را به پست الکترونیکی من بفرستید تا در صورت مطابقت موضوع و تأیید محتوا، با ذکر نام یا لینک شما، در اختیار علاقه مندان قرار دهم.
مدیر وبلاگ : یزدانی

مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندهای روزانه
میکروبیولوژی
زیست شناسی سلول مولکولی(پایگاه علمی دانشجویان ورودی 91 دانشگاه شهید مدنی آذربایجان)
سایت تخصصی میکروبیولوژی
میکروب شناسی پزشکی(استاد فائزی)
مهندسی پزشکی
بیوشیمی
اینجا همه چی درهمه
دانشجوی آب و خاک
نت نوشته های یک دختر میکروبیولوژیست
وبلاگ رسمی میکروبیولوژی تهران
انجمن دانشجویان مهندسی کشاورزی ازادشهر
زیست شناسی (عمومی)
زیست شناسی سلولی مولکولی 90 دانشگاه شیراز
میکروب شناسی
پایگاه رسمی انجمن علمی میکروبیولوژی کرج
جی جی دانلود
(زیست شناس سلولی90)
وبلاگ دانشجویان زیست شناسی دانشگاه مازندران
انجمن میکروبیولوژی دانشگاه آزاد همدان
اخبار علمی+مطلب های علمی
بیوتکنولوژی
دانشجویان میکروبیولوژی دانشگاه شهیدبهشتی
میکروبیولوژی تخصصی
بیو میکروبی
تخصصی رشته میکروبیولوژی
حامدعبداللهی
وبلاگ توووووپ علمی
سایت میکروبیولوژیست ها
وبلاگ دانشجویان میکروبیولوژی 89 دانشگاه اصفهان(میکروب ها چه میگویند!!)
بیوتکنولوژی
دلکده
میکروبیولوژی87دانشگاه آزاد جهرم
علوم آزمایشگاهی
پورتال تخصصی میکروبیولوژی
میکروب شناسی
مجله میکروبیولوژی
وبلاگ تخصصی میکروبیولوژی-بیوتکنولوژی
ویروس شناسی
اخبار روز
جلوه های علوم
گرایش های ارشد میکروبیولوژی
همه تست های کنکور ارشد و دکترای میکروبیولوژی.بیوتکنولوژی.علوم سلولی مولکولی.ژنتیک.بیوشیمی
انجمن میکروبیولوژی سوئیس
انجمن میکروبیولوژی استرالیا
میکروبیولوژی 88 لاهیجان
همه پیوندهای روزانه
ارسال پیوند روزانه

نظرسنجی
نظرت درباره وبلاگم چیه؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

<

-_ !News _-