تبلیغات
میکروبیولوژی - درون مغزتان را ببینید
میکروبیولوژی
همه رویاهای ما میتواند محقق شوند ، اگر ما شجاعت دنبال کردن آن ها را داشته باشیم.
 
جمعه 13 مرداد 1391 :: نویسنده : یزدانی

مغز اندامی است که برای قرن‌ها به علت پیچیدگی‌اش باعث حیرت انسان‌ها بوده است و شاید بهترین توصیف از آن را کارل ساگان، محقق و نویسنده، کرده باشد که گفته است: «مغز مکانی است بسیار بزرگ در فضایی بسیار کوچک.» دانشمندان با استفاده از تکنولوژی مدرن توانسته‌اند نگاهی عمیق‌تر و دقیق‌تر از قبل به این کلاف پیچیده از نورون‌ها (سلول‌های عصبی) و میلیاردها اتصالات آنها بیندازند.

نورون خاردار
بیشتر سلول‌های عصبی یا نورون‌ها 3 بخش دارند؛ آکسون (زائده منفرد بلند)، بدنه سلول و دندریت‌ها (زائده‌های کوتاه و منشعب). این تصویر الکترون میکروسکوپی اسکنینگ (SEM) بدنه سلول عصبی را با دندریت‌های (و خارهای آنها) منشعب شده از آنها نشان می‌دهد. برای به دست آوردن تصاویر SEM گروهی از الکترون‌های سطح نمونه بافتی را اسکن می‌کنند و یک شناساگر، مسیر الکترون‌های بازتاب یافته را دنبال می‌کند تا شکل بیرونی نمونه آشکار شود.

پیاز بویایی سگ
تصویر پیاز بویایی در مغز یک سگ در سال 1875 میلادی با استفاده از یک روش رنگ‌آمیزی بافت عصبی که «کامیلو گلژی» آن را ابداع کرد، به دست آمده است. به عقیده برخی از کارشناسان، کاربرد این روش رنگ‌آمیزی بافت مغزی را می‌توان آغاز علم مدرن اعصاب دانست.

دندریت ها قطره ریزان
با اینکه همه سلول‌های بدن ژنوم مشابهی دارند، در هر گروه سلول خاص، بخشی معینی از این ژن‌ها فعال هستند؛ در هر نوع سلول عصبی مجموعه‌ای معین از ژن‌ها فعالیت دارند که خصوصیات آن سلول را تعیین می‌کنند.در این تصویر ژنی به نامJAM-B فعال شده است که پروتئینی با خواص فلورسانس ایجاد می‌کند تا گروه کوچکی از سلول‌های مغز آشکار شوند. تصویر نشان می‌دهد که زائد‌ه‌های منشعب سلول‌های عصبی یا دندریت‌ها در جهت مشابهی ردیف شده‌اند. این سلول‌های عصبی که به شبکیه چشم مربوط هستند، فقط اشیایی را تشخیص می‌دهند که در حال حرکت به سمت بالا باشند.

عروق خونی به سبک «باروک»
این تصویر میکروسکوپ الکترونی اسکنینگ (SEM) بر ساختار شاخه‌شاخه‌ای از عروق خونی تامین‌کننده خون قشر مغز انسان تمركز دارند که شبیه آثار معماری سبک باروک است. این عروق خونی طوری سازمان یافته‌اند که عروق خونی بزرگ سطح مغز را احاطه می‌کنند (بخش بالایی تصویر) و از آنها عروق خون باریک و متراکمی منشعب می‌شوند که به سمت پایین می‌آیند و به عمق قشر مغز می‌روند (پایین تصویر).

تصویری از سکته مغزی
تصویربرداری از مغز با روش «MRI انتشاری» که تکنیکی نسبتا جدید در حوزه علوم اعصاب است و احتمالا در آینده یک وسیله تشخیصی برای بیماری‌های مغز خواهد بود. تصویری از مغز یك بیمار که در ناحیه تالاموس و مغز میانی دچار سکته مغزی شده و به برخی از آکسون‌ها (زائده‌های دراز سلول‌های عصبی) آسیب وارد شده است (برخی از این آکسون‌ها در پایین تصویر قابل مشاهده‌اند).

مغز موش
یک سطح مقطع از هیپوکامپ مغز موش- یکی از مراکز حافظه مغز- نشان‌دهنده شبکه‌های ظریف سلول‌های عصبی است که بدنه آنها به‌صورت دایره‌های کوچک نشان داده شده‌اند. هیپوکامپ در این تصویر به‌طور مستقیم زیر نئوکورتکس (قشر نوین)‌– بیرونی‌ترین لایه نیمکره‌های مخ- قرار دارد.

تصویر رنگارنگ سلول های مغزی
در این تصویر 2 نوع سلول در مخچه به نمایش در آمده است؛ سلول‌های گلیا (بافت همبندی پشتیبان) و نورون‌های «پورکینج». این سلول‌ها را با استفاده از روشی که بر دستگاه ایمنی بدن و پادتن‌های آن (پروتئین‌هایی که عوامل خارجی را شناسایی می‌کنند) متکی است، می‌توان از هم تشخیص داد. زیست‌شناسان از پادتن‌ها (آنتی‌بادی‌ها) برای شناسایی پروتئین‌های خاص در مغز استفاده می‌کنند. بخش قرمز در این تصویر ناشی از پادتنی است که یک پروتئین یافت‌شده در سلول‌های گلیا را رنگ‌آمیزی کرده است و بخش سبزرنگ وجود پروتئینی به نام IP3 را آشکار می‌کند که در نورون‌های «پورکینج» مخچه یافت می‌شود.

لکه های رنگارنگ مخچه
لکه‌های رنگارنگ در این سطح مقطع از مخچه پایانه‌های پیش‌سیناپسی یا محل‌های اتصال نورون‌های تشکیل شده به‌وسیله آکسون‌ها در مخچه را که در آنها پیام‌های عصبی مبادله می‌شود، نشان می‌دهد.

رنگین کمان مغزی
استفاده از رنگ‌آمیزی به شیوه «گلژی» ساختارهای پنهان درون کلافی از نورون‌ها را نشان می‌دهد اما این شیوه نمی‌تواند میان سلول‌های مغزی منفرد که به رنگ مشابهی درآمده‌اند، تمایز ایجاد کند. گروهی از پژوهشگران با پروتئین‌های فلورسنت علت ساطع‌شدن رنگ‌های متفاوت از حیوانات دریایی گوناگون (مانند عروس دریایی یا مرجان‌ها) را یافتند. این دانشمندان با دستکاری گروه‌های متفاوت نورون‌ها از افراد متفاوت یک گونه جانوری (برای مثال ماده و نر) به شکلی كه پروتئین‌های فلورسنت گوناگون را بروز دهند، توانستند سلول‌های عصبی را بر اساس رنگ‌هایشان، از هم جدا کنند. در این تصویر، گروهی از آکسون?ها‌ (زوائد باریک نورون‌‌ها که پیام‌ها را به نورون‌های دیگر منتقل می‌کنند) مربوط به چند نورون حرکتی در کنار هم مشاهده می‌شوند که به عضلات ختم می‌شوند و انقباض‌های آنها را تنظیم می‌کنند

نوع مطلب : مختلف، گالری عکس، 
برچسب ها : مغز، عکس درون مغز،
 
درباره وبلاگ

دانشجوی رشته میکروبیولوژی هستم.هدف من جمع آوری مطالب مفیدو آموزنده و کمک به دانشجویان این رشته و دیگر رشته های پزشکی وزیست شناسی است که امیدوارم سودمند واقع شود.مرا از نظرات خودتون در جهت ارتقای وبلاگ بهره مند کنید.جهت درج مطالب مرتبط در این وبلاگ، آنها را به پست الکترونیکی من بفرستید تا در صورت مطابقت موضوع و تأیید محتوا، با ذکر نام یا لینک شما، در اختیار علاقه مندان قرار دهم.
مدیر وبلاگ : یزدانی

مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندهای روزانه
میکروبیولوژی
زیست شناسی سلول مولکولی(پایگاه علمی دانشجویان ورودی 91 دانشگاه شهید مدنی آذربایجان)
سایت تخصصی میکروبیولوژی
میکروب شناسی پزشکی(استاد فائزی)
مهندسی پزشکی
بیوشیمی
اینجا همه چی درهمه
دانشجوی آب و خاک
نت نوشته های یک دختر میکروبیولوژیست
وبلاگ رسمی میکروبیولوژی تهران
انجمن دانشجویان مهندسی کشاورزی ازادشهر
زیست شناسی (عمومی)
زیست شناسی سلولی مولکولی 90 دانشگاه شیراز
میکروب شناسی
پایگاه رسمی انجمن علمی میکروبیولوژی کرج
جی جی دانلود
(زیست شناس سلولی90)
وبلاگ دانشجویان زیست شناسی دانشگاه مازندران
انجمن میکروبیولوژی دانشگاه آزاد همدان
اخبار علمی+مطلب های علمی
بیوتکنولوژی
دانشجویان میکروبیولوژی دانشگاه شهیدبهشتی
میکروبیولوژی تخصصی
بیو میکروبی
تخصصی رشته میکروبیولوژی
حامدعبداللهی
وبلاگ توووووپ علمی
سایت میکروبیولوژیست ها
وبلاگ دانشجویان میکروبیولوژی 89 دانشگاه اصفهان(میکروب ها چه میگویند!!)
بیوتکنولوژی
دلکده
میکروبیولوژی87دانشگاه آزاد جهرم
علوم آزمایشگاهی
پورتال تخصصی میکروبیولوژی
میکروب شناسی
مجله میکروبیولوژی
وبلاگ تخصصی میکروبیولوژی-بیوتکنولوژی
ویروس شناسی
اخبار روز
جلوه های علوم
گرایش های ارشد میکروبیولوژی
همه تست های کنکور ارشد و دکترای میکروبیولوژی.بیوتکنولوژی.علوم سلولی مولکولی.ژنتیک.بیوشیمی
انجمن میکروبیولوژی سوئیس
انجمن میکروبیولوژی استرالیا
میکروبیولوژی 88 لاهیجان
همه پیوندهای روزانه
ارسال پیوند روزانه

نظرسنجی
نظرت درباره وبلاگم چیه؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

<

-_ !News _-