تبلیغات
میکروبیولوژی - بروسلوز
میکروبیولوژی
همه رویاهای ما میتواند محقق شوند ، اگر ما شجاعت دنبال کردن آن ها را داشته باشیم.
 
چهارشنبه 8 شهریور 1391 :: نویسنده : یزدانی

 

بروسلوز یا تب مالت یا سقط جنین واگیر از جمله بیمارهای مشترک انسان و دام است که توسط باکتریهای خانواده بروسلا ایجاد می شود. این باکتری برای اولین بار توسط یک دامپزشک دانمارکی به نام برنارد بانگ کشف گردید.
میکروبهای خانواده بروسلا قادرند که اکثر موجودات زنده مثل انسان، گاو، گوسفند، بز، اسب، سگ و… را مبتلا کنند. از جمله سویه های مهم این باکتری می توان به بروسلا آبورتوس که گاو را بیمار می کند، بروسلا ملیتنسیس که باعث بیماری در گوسفند و بز ماده می شود، بروسلا اوویس که قوچها را بیمار می کند و بروسلا کنیس که باعث بیماری در سگ می شود اشاره کرد.

این بیماری انتشار جهانی دارد و بدون شک بعلت انتشار تقریباً جهانی گاو، بروسلا ابورتوس منتشرترین عضو از خانواده بروسلاها و باعث خسارات اقتصادی زیاد به دامداران و تهدید سلامتی جوامع انسانی می باشد.

راههای دچار شدن گاو به بیماری :

میکروب بروسلا ابورتوس اکثراً از طریق دهان یعنی در اثر تغذیه مواد غذایی و آب آلوده به میکروب و یا لیسیدن جنین سقط شده و یا جفت آلوده و ترشحات تناسلی آلوده گاوهای بیماری که در عمل وجود دارند به گاوهای سالم منتقل می شود .

البته بدلیل اینکه این میکروب قدرت تهاجمی بالایی دارد قادر است از طریق نفوذ به پرده های مخاطی بینی و گلو، چشم، دستگاه تناسلی و ادراری، مجرای سرپستان، بافت پستانی، پوست خراشیده و یا زخم شده و حتی پوست سالم باعث بیماری دام شود .


علائم بیماری در گاو :

مهمترین علامت بیماری بروسلوز در گاو ماده سقط جنین در ماههای پنجم آبستنی به بعد است که اکثراً سقط جنین همراه جفت ماندگی خواهد بود جنین سقط شده و ترشحات رحمی حاوی تعداد زیادی میکروب می باشد که از این طریق سایر دامهای دامداری را آلوده می کند . ممکن است چند گوساله نیز زنده متولد شوند ولی این گوساله ها خیلی ضعیف هستند و ممکن است بعداً به اسهال سفید مبتلا شوند .

به هر حال دام ماده بیمار بندرت بیش از یکبار سقط می کند و در آبستنی بعدی معمولاً گوساله ظاهراً سالمی را متولد خواهد کرد؛ ولی باید توجه داشت که دامهای مبتلا به بروسلوز حتماً به بیماری «ورم پستان» ناشی از بروسلا مبتلا خواهند شد و در سرتاسر دوره شیردهی بطور متناوب یا دائم تعداد زیادی میکروب را از راه شیر دفع می نمایند و شیر آنها نیز سالم به نظر می رسد و اگر این شیر به صورت خام توسط انسان مصرف شود یا برای تغذیه گوساله ها استفاده شود باعث بیماری خواهد شد.

پرده های جنینی (جفت) دام ماده ای که سقط کرده دارای علائمی می باشد که می تواند ما را در شناخت سریع بیماری یاری کند؛ جفت دام سقط کرده معمولاً براحتی دفع نمی شود و نیاز به استفاده از دارو دارد. جفت معمولاً متورم بوده و از حالت طبیعی کمی تیره تر به نظر می رسد و ظاهری شبیه چرم پیدا می کند.
بیماری بروسلوز در گاو نر باعث تورم قسمتهایی از دستگاه تناسلی مانند اپیدیدیم (مخزن جمع آوری منی در بیضه) می شود که می تواند به وسیله جفتگیری دام ماده را نیز آلوده کند.


بیماری بروسلوز در اسب :

اکثراً بیماری بروسلوز در اسب به وسیلة همان میکروبی که عامل بیماری گاو می باشد (بروسلا آبورتوس) ایجاد می شود ولی سایر بروسلاها نیز قادرند در اسب بیماری ایجاد کنند، اکثراً اسبها بدلیل تماس با گاوهای آلوده به بیماری مبتلا می شوند و علائم بیماری را از خود بروز می دهند.

علائم بیماری بروسلوز در اسب شامل تورم کیسه های مفصلی مثل تورم و بزرگی مفاصل زانو و بخلق، عضلات است، در اسب مفاصل بیشتر از سیستم تناسلی- ادراری یا بافتهای بدن جنین از بیماری آسیب می بیند ولیکن سقط جنین نیز به علت بروسلوز در اسب ایجاد می شود. باکتری بروسلوز قادر است به تنهایی یا همراه سایر باکتریها باعث زخم در قسمت بالای شانه ها (جدوگاه) شود.


بیماری بروسلوز در سگ :

باکتری بروسلا آبورتوس که در گاو بیماری ایجاد می کند می تواند باعث بیماری در سگها نیز بشود. بیماری در سگ از طریق مصرف شیر، پرده های جفت یا جنین دامهای آلوده به میکروب بروسلوز ایجاد می شود و سگ مبتلا به بروسلوز می تواند بیماری را به سایر دامها منتقل کند خیلی بندرت علائم بیماری بروسلوز در سگ تظاهر میابد ولیکن در برخی از سگها ممکن است سقط جنین اتفاق بیفتد معمولاً سگهای مادة آبستن حساستر از سگهای نر می باشند و می توانند میکروب را از طریق ادرار، مدفوع و ترشحات رحمی منتشر کنند و باعث آلودگی سایر دامها بشود.

بیماری بروسلوز در گوسفند و بز :

باکتری بروسلا ملیتنسیس باعث بیماری در گوسفند و بز ماده می شود و بروسلا اوویس قوچها را بیمار می کند که اگر این میکروبها به انسانها منتقل شود باعث بیماری شدید (شدیدترین حالت تب مالت) شد که می تواند ماهها و سالها ادامه داشته باشد، این باکتری برای اولین بار در طحال سرباز جوانی که در اثر عفونت در جزیره مالت انگلستان تلف شده بود در سال 1887 کشف شد.

در هر منطقه ای از جهان که پرورش گوسفند و بز رایج است بیماری ناشی از بروسلا ملیتنسیس در انسان و حیوان متداول است و بویژه در کشورهای در حال توسعه این بیماری شیوع بیشتری دارد و بیماری حاصل از بروسلا ملیتنسیس بسیار خطرناکتر و کشنده تر از بروسلا آبورتوس است اکثر عفونتها از طریق مصرف شیرخام یا پنیر تهیه شده از شیر غیر پاستوریزه گوسفند و بز ایجاد می گردد ولی در بسیاری از نواحی که گوسفند و بز در کنار گاو پرورش داده می شوند یا از مراتع و چراگاههای مشترک استفاده می کنند انتقال این میکروب توسط گاو نیز ممکن است صورت بگیرد .

بروسلا ملیتنسیس (و دیگر گونه های بروسلا) نسبت به نور مستقیم خورشید بسیار حساسند ولیکن در بافتهای بدن حیوان و در شرایط طبیعی بخوبی زنده می مانند در بافتهای جفت و جنین برای مدت 6 ماه زنده می ماند و در خاک خشک و دور از نور خورشید 2-3 ماه زنده می ماند این میکروب در آب، شیر، ادرار و دیگر ترشحاتی که بطور یخ زده نگهداری شوند قادر است تا دو سال و یا بیشتر زنده بماند.

اساساً بروسلوز بیماری حیوانات بوده ولیکن اغلب به انسان انتقال می یابد هرکدام از گونه های بروسلا میزبانهای مخصوص خود را دارند مثلاً بروسلا آبورتوس مخصوص گاو است و بروسلا کنیس مخصوص سگ و بروسلا ملیتنسیس مخصوص گوسفند و بز است ولی این گونه ها قادرند در دیگر حیوانات نیز بیماری را ایجاد کنند.

معمولاً بروسلا از طریق دهانی بز و گوسفند را آلوده می سازد و حیوانات بیمار نیز میکروب را از طریق شیر، ادرار و ترشحات رحمی خود دفع می کنند. قطرات معلق میکروب در هوا منجر به ایجاد بیماری از طریق تنفسی یا چشمی می شود. انتقال بیماری از گوسفند به بز از طریق دستهای آلوده شخص شیردوش ممکن است اتفاق بیفتد. بزهای ماده قادرند میکروب را از طریق داخل رحم یا مصرف شیر پس از تولد به بزغاله منتقل نمایند .

معمولاً عفونت در دستگاه تناسلی حیوانات نر جای گرفته و می تواند از طریق جفتگیری به سایر دامها منتقل شود.

معمولاً تعیین لحظه دقیق شروع بیماری پس از ورود میکروب به بدن مشکل بوده و طول دوره کمون (زمانی که میکروب وارد بدن شد تا زمانی که علائم بیماری ظاهر می شود) در مورد گوسفند و بز کاملاً مشخص نیست و بین 30 روز تا چند ماه متغیر است.

این بیماری قادر است در موارد نادری حیوان را از پای درآورد ولی اگر حیوان از بیماری جان سالم به در ببرد میکروب در طحال، کبد، رحم و غدد لنفاوی برای مدت چندین سال جای گرفته و به بروسلوز مزمن تبدیل خواهد شد، در طی عفونت مزمن ممکن است میکروب به مدت چندین سال از طریق ادرار، شیر و ترشحات رحمی دفع گردد و باعث گسترش آلودگی شود.

بعد از شیوع و گسترش عفونت بروسلا در گلة بز یا گوسفند، سقط جنین های متعدد و کاهش میزان باروری ایجاد می شود. سقط جنین شاید فقط یکبار برای گوسفند یا بز اتفاق بیفتد ولیکن ممکن است بیماری مزمن شده و به مدت چندین سال با یا بدون علامت دوام داشته باشد و از این طریق سایر دامهای گله را نیز آلوده کند .

سقط جنین ها و تورم پستان با علائمی دیگر که در همة حیوانات متفاوت است همراهی می شود. التهاب مفاصل، کاهش وزن، ضعف و سستی همراه سرفه های خشک و کوتاه متداولترین نشانیهای بیماری به حساب می آیند.

اکثر سقط جنین ها در چهارمین ماه آبستنی اتفاق می افتد ولی این موضوع عمومیت نداشته و ممکن است سقط جنین در هر زمانی در طول دوره آبستنی اتفاق بیفتد، برخی از حیوانات آلوده چندین بار سقط می کنند درحالیکه برخی دیگر هرگز سقط نمی کنند. معمولاً بزغاله ها یا بره هایی که در رحم مادر یا بعد از تولد به میکروب آلوده شده اند قبل از بلوغ بطور خودبخودی بهبود میابند

ولی گاهی اوقات نیز برای مدتی طولانی مبتلا به بیماری باقی می مانند عموماً اینگونه به نظر می رسد که بره ها و بزغاله ها نسبت به میکروب از گوسفندها و بزها نسبت به بیماری مقاوم ترند.

بروسلوز گوسفند و بز کاملاً شبیه به هم است هر چند که بهبودی در گوسفند سریعتر از بز اتفاق می افتد و میزان سقط جنین نیز در گوسفند کمتر از بز است. گوسفندان آلوده از طریق شیر، ادرار و ترشحات رحمی میکروب را دفع نموده و در تمامی سنین به میکروب حساس می باشند.

انتقال میکروب بروسلا ملیتنسیس به انسان اکثراً از طریق مصرف شیرخام، پنیر یا گوشت حیوانات آلوده صورت می گیرد ولی گاهی اوقات ممکن است انتقال بیماری از طریق سبزیجات یا آب آلوده به ترشحات حیوانات، انجام گیرد. تماس مستقیم با حیوانات آلوده یا مواد دفعی آنها منجر به انتقال بیماری از طریق چشمی و یا تنفسی (بویژه زمانی که تماس با مواد بشدت آلوده ای مثل ترشحات رحمی، جنین، جفت و لاشة حیوانات آلوده وجود داشته باشد) خواهد شد.

برای کنترل بروسلوز در بز و گوسفند نیاز به آزمایشات مرتب و دوره ای می باشد که توسط مسئولین دامپزشکی صورت می گیرد، در اکثر نواحی ایران گوسفند بعنوان حیوان اصلی برای تولید گوشت پرورش میابد و به دلیل انتقال گوسفندان در فصول مختلف سال از منطقه ای به منطقة دیگر در کشور کار کنترل بروسلوز با مشکل مواجه می شود.

عموماً سیستمهای مدیریتی پرورش گوسفند و بز در کشور قدیمی بوده و نقایص زیادی در شرایط بهداشتی نگهداری گوسفند و بز وجود دارد. استفاده از چراگاههای مشترک و ورود حیوانات آلوده به گله، گسترش بیماری را بیشتر می کند و در چنین شرایطی کاربرد اقدامات کافی پیشگیری مثل جداسازی حیوانات سقط کرده و جنینهای سقط شده و تمیز و ضدعفونی کردن محل لازم می باشد. مشخص است که واکسیناسیون مهمترین وسیله کنترل بروسلوز در بز و گوسفند در چنین نواحی خواهد بود.

پیشگیری و کنترل بیماری :

با توجه به اینکه بیماری بروسلوز یک بیماری خطرناک مشترک بین انسان و دام است اکثر کشورهای جهان سعی در ریشه کنی کامل این بیماری دارند و برای رسیدن به این هدف از روش «تست و کشتار» برای دامهای آلوده به بیماری و استفاده از واکسن برای پیشگیری از بیماری استفاده می کنند. ولی برنامه های فوق به تنهایی برای مبارزه با بیماری کافی نیستند و برای پیشگیری و کنترل بهتر این بیماری باید روشهای مدیریتی قویتری از سوی دامدار اتخاذ شود.


1- از تلقیح مصنوعی استفاده کنید :

بدلیل اینکه میکروب بروسلوز بیشتر در اعضای تناسلی (مثل بیضه در گاو نر و رحم و تخمدانها در گاو ماده) جای می گیرد اگر در برنامه های باروری گله خود از گاو نر استفاده کنید گاو نر قادر است به دو طریق گاوهای ماده را به بیماری مبتلا کند؛

اوّل اینکه اگر خود گاو نر مبتلا به بروسلوز باشد با توجه به اینکه گاو نر می تواند میکروب را از طریق منی دفع نماید، تمام گاوهای ماده ای را که با آنها جفتگیری می کند را آلوده خواهد کرد.

دوّم اینکه اگر در بین گاوهای ماده گاوی حضور داشته باشد که به بیماری مبتلا باشد و گاو نر با آن جفتگیری کند، گاو نر در اثر این جفتگیری به بیماری مبتلا خواهد شد و به این ترتیب سایر گاوهای ماده را نیز مبتلا خواهد کرد.

ولی اگر در برنامه ای باروری گله خود از تلقیح مصنوعی استفاده کنید با توجه به اینکه در مراکز تهیه اسپرم (منی) از گاو نر، گاو نر همیشه از لحاظ آلودگی به بروسلوز و دیگر بیماریها آزمایش می شود امکان آلودگی دامهای ماده از طریق منی آلوده به میکروب بروسلوز از بین خواهد رفت.


2- واکسیناسیون (مایه کوبی) :

امروزه در تمام جهان برای پیشگیری از بیماری بروسلوز از واکسن (S19) استفاده می شود، در ایران نیز این واکسن توسط مسئولین دامپزشکی کشور بصورت رایگان برای تمام گوساله های ماده تزریق می شود .
(توضیح: نوع و روش واکسیناسیون ممکن است بر اساس برنامه ریزی سازمان دامپزشکی کشور در زمان های مختلف تغییر یابد-دکتر پاریاب)
بهترین سن برای انجام واکسیناسیون بین سنین سه تا شش ماهگی است ولیکن تا یکسالگی نیز می توان واکسن را تزریق کرد. این واکسن فقط برای گوساله های ماده تزریق می شود و برای گوساله های نر واکسیناسیون توصیه نمی شود چون واکسن در گاوهای نر قادر به جلوگیری از بیماری نخواهد بود و نیز گاهی ممکن است باعث تورم بیضه شود .

اگر چه فقط یکبار واکسیناسیون برای گوساله های ماده سه تا شش ماهه برای تمام عمر گاو کافی به نظر می رسد ولی اگر شما در منطقه ای هستید که میزان آلودگی به بروسلوز زیاد است می توانید با مشورت با دامپزشکی مربوطه گاوهای پیر را نیز یکبار دیگر واکسینه کنید ولی باید یادآور شد که واکسیناسیون هرگز قادر نیست که عفونت گله را به طور کامل از بین ببرد.

اگرچه حیوانات واکسینه شده نیز ممکن است آلوده شوند ولیکن معمولاً علائم درمانگاهی بروسلوز (مانند سقط جنین و ورم پستان بروسلایی) تخفیف میابد .

در گله های واکسینه شده سقط جنین کمتر متداول است و اغلب تعداد میکروبهای دفع شده از راه شیر و ترشحات رحمی کاهش میابد و به این ترتیب انتشار عفونت در گله کند می شود. همچنین مقاومت بیشتر نسبت به استقرار میکروب در بین گاوهای واکسینه شده به افزایش دوره کمون بیماری (فاصله ای که میکروب وارد بدن شده تا زمانی که دام علائم درمانگاهی را بروز می دهد) منجر می شود.

به دلیل اینکه گاهی این واکسن سبب عفونت خون، بیماری بالینی و گاهی مرگ می شود باید از واکسیناسیون گوساله هایی که دچار استرس هستند (مانند استرس دوره از شیرگیری و یا استرس حمل ونقل) اجتناب شود .

همچنین باید از تجویز این واکسن همزمان با سایر واکسنها مثل شاربن پرهیز کرد .


3- همکاری کامل با مسئولین دامپزشکی :

عزیزان دامدار باید به این نکته توجه داشته باشند که تنها زمانی یک گاو از طرف مسئولین دامپزشکی به عنوان بیمار مبتلا به بروسلوز (راکتور) معرفی می شود که آزمایشات کامل در مورد آن صورت گرفته باشد و اگر یک یا چند گاو شما از طرف مسئولین دامپزشکی به عنوان بیمار معرفی شد هرگز با نظر ایشان مخالفت نکنید و هرچه سریعتر دام بیمار را به کشتارگاه ارسال کنید و به یاد داشته باشید که هرچه دام بیمار مدت زمان بیشتری در کنار دامهای سالم حضور داشته باشد احتمال آلوده شدن دامهای سالم بیشتر خواهد بود و ضررهای اقتصادی این بیماری (مثل سقط جنین و مبتلا شدن خودتان و دیگر کارکنان دامداری به تب مالت) به شخص شما باز خواهد گشت.


4- زمان زایمان دامها را پیش بینی کنید :

طول دوره آبستنی در گاوها از 276 تا 295 روز متغیر است . اگر زمان تلقیح (آبستن شدن) دامها را همیشه ثبت کنید زمان زایمان را نیز می توانید پیش بینی کنید؛ بدین ترتیب اگر گوساله ای قبل از روز 271 آبستنی متولد شد باید سقط جنین به حساب بیاورید  هرچند که ممکن است گوساله ظاهراً سالم باشد ولی حتماً در هنگام مشاهده چنین حالتی (زایمان قبل از روز 271 آبستنی) گاو زایمان کرده را به همراه گوساله اش از بقیه گاوها جدا کنید و ترشحات زایمانی و خون حاصل از زایمان را حتماً از محل دامداری دور کنید و اقدامات بهداشتی لازم را در مورد آن انجام دهید؛ بهترین اقدام در مورد جفت گاو زایمان کرده و ترشحات زایمانی و حتی گوساله ای که سقط شده (در صورتی که مرده به دنیا بیاید) سوزاندن می باشد و محلی را که دام زایمان کرده حتماً بایستی با مواد ضدعفونی کننده مناسب و به اندازه کافی کاملاً تمیز کرد (از جمله ضدعفونی کننده های قابل توصیه می توان به الکل ها، آلدئیدها، کلر، کلر هگزیدین، یدوفورها، جانشین های فنل ها و ترکیبات آمونیوم چهارتایی اشاره کرد) یا اینکه به وسیله شعله افکن محل آلوده را به مدت ده دقیقه سوزاند تا هیچگونه میکروبی در محل زنده نماند که باعث آلودگی سایر گاوها شود.

مسئله مهم دیگری که باید به آن توجه نمود این است که پس از جدا کردن گاوی که سقط کرده یا قبل از روز 271 آبستنی زایمان کرده، از مسئولین دامپزشکی منطقه خود درخواست کنید که دام شما را مورد آزمایش قرار دهند و مسئولین دامپزشکی نیز پس از خونگیری از دام مشکوک به بیماری و ارسال آن به آزمایشگاه پاسخ خود را مبنی بر بیمار یا سالم بودن دام از لحاظ بیماری بروسلوز در مدت حداکثر یک هفته اعلام می کنند و بهتر است در این مدت شیر گاو مشکوک به بروسلوز دور ریخته شود ولی اگر دام شما شیر زیادی تولید می کند و شما نیز تمایل دارید از شیرگاو مشکوک به بروسلوز استفاده کنید توصیه ما این است که این شیر را با شیر بقیه دامها مخلوط نکنید و یا به مصرف گوساله ها نرسانید و یا آنرا به بازار عرضه نکنید چون ممکن است بدین ترتیب باعث انتشار آلودگی شوید

یکی از راههای عملی در مورد مصرف شیر گاو مشکوک به بروسلوز این است که شیر را بجوشانید و در حین جوشیدن شیر دائماً آنرا هم بزنید و در این صورت خطر ابتلا به بروسلوز کاهش می یابد ولی هرگز از بین نمی رود پس بهترین توصیه آن است که شیر دام مشکوک به بروسلوز را دور بریزید. منظور از دور ریختن شیر این نیست که شیر را در هر جایی مثل آبهای جاری رودخانه ها و جویبارها ریخت چون دامنة آلودگی میکروب بروسلوز خیلی زیاد است و می تواند حتی دوزیستانی مثل قورباغه را نیز آلوده کند . بنابراین وقتی حیوانات و یا انسان از آبهای آلوده شده مصرف کنند ممکن است به بیماری بروسلوز مبتلا شوند پس بهتر است که شیردام مشکوک به بروسلوز را در چاه فاضلاب بریزید.

از خوراندن جنین سقط شده و جفت گاو مشکوک به بروسلوز به سگهای نگهبان و سگهای گله خودداری کنید . چون خوردن این مواد توسط سگ باعث بیمار شدن حیوان شده و سگهای بیمار نیز میکروب را از طریق ادرار، مدفوع و سایر ترشحات بدن خود دفع می کنند و به این ترتیب آلودگی محیط افزایش می یابد.
در مورد جنین سقط شده و جفت گاو و ترشحات زایمانی بهترین راه همان سوزاندن کامل آنهاست.

علایم بیماری در انسان :

دوره کمون (زمانی که میکروب وارد بدن انسان شد. تا زمانیکه علائم بیماری آشکار می شود) بیماری بروسلوز بسیار متغیر است و گاهی تا 7 ماه نیز طول می کنند ولی در اکثر تحقیقات انجام شده دوره کمون بیماری را 3-21 روز ذکر کرده اند.

علائم بیماری در انسان بسیار متنوع و متغیر است و به همین دلیل به آن بیماری هزار چهره نیز گفته می شود و حدود 50 تا 90 درصد از افراد مبتلا به بروسلوز تشخیص داده نمی شوند .
بعلت تنوع زیاد علائم بیماری تشخیص بیماری بروسلوز برای پزشکان مشکل است و در بسیاری از موارد آنرا با بیماریهای دیگر مثل آنفولانزا اشتباه می گیرند.

بیماری تب مالت در انسان به 3 مشکل حاد، موضعی و مزمن بروز می کند.


بروسلوز حاد :

شکل حاد بیماری معمولاً با علائم : تب، لرز، ضعف، بی قراری عمومی، ریزش عرق، سردرد، کمردرد، دردهای عضلانی و مفصلی، بی اشتهایی و کاهش وزن شروع می شود و گاهی علائم دیگری مثل تهوع، استفراغ، اسهال، سرفه، سرگیجه، دل پیچه، درد و جراحت گلو، خون دماغ و جوشهای جلدی وجود دارد که ممکن است با انواع مسمومیت اشتباه شوند.

معمولاً نیمی از موارد مبتلا به تب مالت با علائم حاد و شدید به پزشک مراجعه می کنند.


بروسلوز موضعی :

بیماری بروسلوز موضعی می تواند در هر محلی از بدن که میکروب در انجام قرار گیرد روی دهد ولی ضایعات استخوانی، آبسه طحال، عفونت سیستم تناسلی- ادراری، بیماری ریوی و ناراحتیهای قلبی شایعتر است، ضایعات استخوانی معمولاً در مهره های کمر اتفاق می افتد میکروب در فضای دیسکهای بین مهره ای جای گرفته و هر دو مهره مجاور خود را درگیر می کند و باعث کمردرد شدید می شود.

ضایعات قلبی شایعترین علت مرگ و میر بیماران مبتلا به بروسلوز است که اغلب در مردان رخ می دهد و بیشتر دریچه های قلبی را درگیر می کند، شروع آن بی سروصدا بوده و باعث نارسایی قلب و تشکیل لخته در رگهای قلب می گردد. این بیماری معمولاً به تعویض دریچه های قلب و درمان آنتی بیوتیکی برای بهبودی نیازمند است.

بیماری تب مالت تأثیرات ویژه ای بر سیستم اعصاب مرکزی دارد، سردردهای شدید افسردگی ذهنی، عرق شبانه، اختلالات رگهای خونی دستها و پاها مثل سیاه شدن دست و پا، سردی و مرطوب بودن دست ها و پاها به عنوان علائم تب مالت در سیستم اعصاب ذکر شده اند .


بروسلوز مزمن :

بروسلوز مزمن را می توان به صورت بروسلوزی که بیش از یک سال بطول می انجامد تعریف نمود، شکل مزمن بروسلوز دارای تظاهرات مختلفی بوده و شکایات بیمار یعنی ضعف و کوفتگی بیشتر متناوب و دوره ای است.


پیشگیری در انسان :

کلید ریشه کنی بروسلوز در انسان ریشه کنی بروسلوز حیوانی است که اینکار را می توان به کمک واکسیناسیون دامها، کشتار دامهای آلوده به بیماری، پاستوریزه کردن شیر و سایر محصولات دامی و پرهیز از تماس با بافتهای بدن حیوان آلوده و محافظت در مقابل راههای احتمالی ورود میکروب در افراد در معرض خطر (مثل دامداران، دامپزشکان، کارگران کشتارگاهها و…) به وسیله استفاده از دستکش و دیگر وسایل ایمنی کاهش داد.


درمان تب مالت در انسان :

همیشه به یاد داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است، به هر حال درمان تب مالت در انسان پس از آزمایشات میکروب شناسی و سرم شناسی و تشخیص بیماری، با تجویز آنتی بیوتیک آغاز می شود؛ روش درمانی 2 گرم تتراسایکلین در روز بطریق خوراکی و به مدت سه هفته می باشد. در افرادی با موارد شدید بیماری تزریق داخل عضلانی یک گرم استرپتومایسین برای مدت دو هفته ضروری است.

در موراد شدید برخی از پزشکان درمانهای وسیعتری را توصیه می کنند، مثلاً وقتی فرد بیمار دردهای عضلانی شدید دارد داروهای مسکن درد برای او تجویز می شود. در آخر به یاد داشته باشید که معالجة ناکافی و استفاده ناصحیح از داروهای تجویز شده توسط پزشک باعث عود تب، برگشت بیماری یا پیشرفت بروسلوز مزمن خواهد شد .

منابع :
1- ذوقی، اسماعیل- بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان، ناشر، شرکت سهامی انتشار، صفحات 153-325.
2- فاطمی، سید احمد- طب داخلی دامهای بزرگ، ناشر: نوربخش، صفحات 32-96.
3- علوی شوشتری، مرتضی- تولید مثل و مامایی دامپزشکی جلد دوم، صفحات 899-910.
4- محمودزاده، علیرضا- تولید مثل در حیوانات مزرعه*ای، جلد اول، صفحات 221-240.

نوع مطلب : باکتری، بیماریها، 
برچسب ها : بروسلوز، باکتری، تب مالت،
 
درباره وبلاگ

دانشجوی رشته میکروبیولوژی هستم.هدف من جمع آوری مطالب مفیدو آموزنده و کمک به دانشجویان این رشته و دیگر رشته های پزشکی وزیست شناسی است که امیدوارم سودمند واقع شود.مرا از نظرات خودتون در جهت ارتقای وبلاگ بهره مند کنید.جهت درج مطالب مرتبط در این وبلاگ، آنها را به پست الکترونیکی من بفرستید تا در صورت مطابقت موضوع و تأیید محتوا، با ذکر نام یا لینک شما، در اختیار علاقه مندان قرار دهم.
مدیر وبلاگ : یزدانی

مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندهای روزانه
میکروبیولوژی
زیست شناسی سلول مولکولی(پایگاه علمی دانشجویان ورودی 91 دانشگاه شهید مدنی آذربایجان)
سایت تخصصی میکروبیولوژی
میکروب شناسی پزشکی(استاد فائزی)
مهندسی پزشکی
بیوشیمی
اینجا همه چی درهمه
دانشجوی آب و خاک
نت نوشته های یک دختر میکروبیولوژیست
وبلاگ رسمی میکروبیولوژی تهران
انجمن دانشجویان مهندسی کشاورزی ازادشهر
زیست شناسی (عمومی)
زیست شناسی سلولی مولکولی 90 دانشگاه شیراز
میکروب شناسی
پایگاه رسمی انجمن علمی میکروبیولوژی کرج
جی جی دانلود
(زیست شناس سلولی90)
وبلاگ دانشجویان زیست شناسی دانشگاه مازندران
انجمن میکروبیولوژی دانشگاه آزاد همدان
اخبار علمی+مطلب های علمی
بیوتکنولوژی
دانشجویان میکروبیولوژی دانشگاه شهیدبهشتی
میکروبیولوژی تخصصی
بیو میکروبی
تخصصی رشته میکروبیولوژی
حامدعبداللهی
وبلاگ توووووپ علمی
سایت میکروبیولوژیست ها
وبلاگ دانشجویان میکروبیولوژی 89 دانشگاه اصفهان(میکروب ها چه میگویند!!)
بیوتکنولوژی
دلکده
میکروبیولوژی87دانشگاه آزاد جهرم
علوم آزمایشگاهی
پورتال تخصصی میکروبیولوژی
میکروب شناسی
مجله میکروبیولوژی
وبلاگ تخصصی میکروبیولوژی-بیوتکنولوژی
ویروس شناسی
اخبار روز
جلوه های علوم
گرایش های ارشد میکروبیولوژی
همه تست های کنکور ارشد و دکترای میکروبیولوژی.بیوتکنولوژی.علوم سلولی مولکولی.ژنتیک.بیوشیمی
انجمن میکروبیولوژی سوئیس
انجمن میکروبیولوژی استرالیا
میکروبیولوژی 88 لاهیجان
همه پیوندهای روزانه
ارسال پیوند روزانه

نظرسنجی
نظرت درباره وبلاگم چیه؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

<

-_ !News _-