تبلیغات
میکروبیولوژی - شروع آلرژی در فصل بهار
میکروبیولوژی
همه رویاهای ما میتواند محقق شوند ، اگر ما شجاعت دنبال کردن آن ها را داشته باشیم.
 
جمعه 25 فروردین 1391 :: نویسنده : یزدانیفکری برای ایمنی بدنتان در مقابل آلرژی بهاره کرده اید؟

 با وارد شدن به فصل بهار، روزها بلندتر و گرمتر شده اند و باد بهاری با ملایمت می وزد و بیشتر پرندگان دور هم جمع شده اند، درختان شکوفه داده اند و چمن ها شروع به رشد کرده اند. این زمانیست که ممکن است شما شروع به خاراندن چشمانتان کنید تا جایی که متورم و قرمز شوند.
اگر مدام عطسه می کنید و در تمام طول روز چرت می زنید و شب ها با دهان نفس می کشید، اگر آب ریزش پیدا کرده اید و احساس خفگی می کنید، ممکن است شما به رایج ترین نوع آلرژی که اغلب به آن تب یونجه می گویند دچار شده باشید که علت آن اصولاً گرد و خاک و گرده افشانی گیاهان می باشد.
به هر حال تب یونجه فقط یکی از فعل و انفعالاتی است که توسط فاکتور شرایط محیطی یا غذا، افرادی را که سیستم ایمنی حساسی دارند مبتلا می کند و ممکن است برای فرد مبتلا، سوزش های شدید و دردناک به بار بیاورد.
این آلرژی در درجه نخست می تواند مربوط به شرایط محیطی باشد که در آن زندگی می کنید؛ به طوری که شما در یک مکان دیگر این احساس را ندارید
.

دلیل حدود ۴۰ درصد از آسم ها، آلرژیست و عوامل اصلی تحریک آن عبارتند از: غذا، گرد و خاک و گرده افشانی گیاهان، بعلاوه نیش و یا گزیدن حشرات و اثرات به جا مانده از آن و فضولاتی که از سوسک ها در حمام باقی می ماند.
غذاهای آلرژی زا عبارتند از:
شیر گاو، تخم مرغ، بادام زمینی، گندم، سبوس، میگو، خرچنگ و صدف که در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد و فرد به یک، دو یا همه ی این غذاها حساسیت نشان دهد.
مواد حساسیت زا برای سیستم ایمنی بدن
بسیار خطرناکند و ممکن است به صورت تورم و خارش و یا ممکن است به صورت گرفتگی و دل درد شدید بروز کند که این درد به حد زیادی می تواند وحشتناک و دردناک باشد.
بسیاری از مردم در درمان آلرژی ناموفق هستند و درد و رنج زیادی را متحمل می شوند تا جایی که در موارد اورژانسی حتی مرگ هم دیده شده است. در صورتی که این افراد می توانستند با یک تزریق ساده از تمام این عوارض جلوگیری کنند.

مواردی که در آلرژی باید مد نظر داشت:

_ نوع آلرژی می تواند تغییر کند.

_ آلرژی می تواند به بقیه موادی که به آنها حساس نبودیم نفوذ کند و باعث شود بدنمان به آن ماده حساسیت نشان بدهد؛ مثل بوی عطر و استعمال سیگار. حتی ممکن است همین مواد باعث کاهش آلرژی شود.

_ آلرژی ممکن است موروثی باشد.

_ هیچ دو نفری راه های درمان یکسانی ندارند، چون علت پیدایش آلرژی بستگی به دو عامل زمینه ژنتیکی و در معرض عوامل محیطی آلرژی زا (به طور مکرر) قرار گرفتن دارد.

علایم آلرژی زایی که خود را به شما نشان می دهند خود یک دکتر واقعی هستند که سه ابزار مهم را به شما معرفی می کنند:
جلوگیری، پرهیز و در نهایت داروهای درمانی.
جلوگیری از آلرژی کار دشواری است، حتی ممکن است شما نتوانید آلرژی و حساسیت خود را به طور کامل تحت کنترل در آورید.
اما راه هایی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا با آنها کنار بیایید و با آن زندگی کنید. از هر چیزی که موجب بروز حساسیت در شما می شود دوری کنید؛ به عنوان مثال اگر نسبت به موی حیوانات حساسیت دارید، از ورود حیوانات به اتاق خوابتان جلوگیری کنید. همچنین می توانید از روتختی های مخصوص و ضد حساسیت استفاده کنید، ملحفه ها و پتو را در آب داغ شستشو دهید تا مواد حساسیت زا از بین بروند. همچنین می توانید از یک دستگاه تصفیه هوا در داخل اتاق استفاده کنید. پاکیزه نگه داشتن اتاق کودک و کل منزل، قراردادن اسباب بازی ها و عروسک های پشمالو در جعبه و تمیز کردن و گردگیری مستمر اتاق نیز می تواند مواد حساسیت زا را از کودک مبتلا به آلرژی دور نگه دارد.
اگر شما یا فرزندتان نسبت به یک ماده غذایی حساسیت دارید، همیشه برچسب مواد غذایی را بررسی کنید تا از مواد و اجزای تشکیل دهنده آن ماده غذایی آگاه باشید. به خاطر داشته باشید که علایم آلرژی نباید باعث درماندگی شما بشود؛ پزشک معالج به شما خواهد آموخت با آلرژی ها ارتباط برقرار کرده و از بروز آنها جلوگیری کنید.
ممکن است نوزادانی با زمینه مساعد ژنتیکی برای ابتلا به آلرژِی به دنیا بیایند؛ بسیاری از آلرژی ها به صورت ارثی توسط ژن ها از پدر و مادر به کودک انتقال می یابد. علایم آلرژی می توانند در سنین خردسالی، کودکی، نوجوانی یا بزرگسالی بروز کنند و این در حالیست که اغلب آلرژی ها در سنین بزرگسالی و کاهش یافته و بهبود پیدا می کند.
بسیاری از افراد آلرژی های غذایی را پشت سر می گذارند؛ اما آلرژی های دیگر می توانند در تمام عمر، انسان را همراهی کنند.
در بسیاری از اوقات تشخیص سرماخوردگی از آلرژی بسیار سخت است؛ زیرا علایم هر دو می تواند شبیه به هم باشد. اگر علایم سرما خوردگی شما بیش از دو هفته طول کشید به احتمال زیاد شما دچار آلرژی شده اید.
بین سرماخوردگی و آلرژی تفاوت هایی وجود دارد که شما می توانید در هنگام بروز علایم به دنبال آنها باشید. در هنگام بروز علایم حساسیتی، بینی و چشمان شما دچار خارش می شود؛ در صورتی که در سرماخوردگی چنین حالتی بوجود نمی آید. همچنین خلط فرد در هنگام بروز آلرژی مانند آب شفاف است؛ اما در سرما خوردگی مایل به زرد بوده، غلیظ و تیره تر است. اگر شما عطسه می کنید،خارش دارید و به خس خس سینه دچار شده اید یا اغلب بعد از خوردن یک ماده غذایی خاص دچار بیماری می شوید، به احتمال زیاد دچار آلرژی هستید و باید از مصرف آن ماده غذایی خودداری کنید.

 

برای خلاص شدن از شر آلرژی بهاری به توصیه های زیر عمل کنید:

۱- مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان را بیشتر مصرف کنید.

در طی روز چای سبز بنوشید. تحقیقات نشان داده است که آنتی اکسیدان موجود در چای سبز با نام اختصاری EGCG ، واکنش های آلرژیک را در بدن متوقف می کند.

همچنین می توانید با خوردن میوه ها و سبزیجات زیر از شر آلرژی خلاص شوید:

انواع توت (غیر از توت فرنگی)، کیوی، پرتقال، فلفل تند، کلم بنفش، اسفناج، لیموترش و چغندر.

سایر مواد غذایی و ادویه هایی که آنتی اکسیدان زیادی دارند شامل: لوبیا چیتی، لوبیای سویا، گردو، جو، جو دو سر، ادویه میخک، دارچین و پونه وحشی است.

طب سوزنی در بهبود آلرژی خیلی موثر است

اسپری بینی برای آلرژی بهاری

۲- تحت نظر پزشک از داروهای ضد آلرژی استفاده کنید.

در مورد استفاده از اسپری های استروئیدی مخصوص بینی از پزشک سئوال کنید. ثابت شده است که این اسپری ها در بهبود آلرژی بهاری، کاملا موثرند.

۳- اگر نمی خواهید دارو مصرف کنید می توانید تحت نظر متخصص مربوطه، از طب سوزنی استفاده کنید.

ثابت شده است که طب سوزنی در بهبود آلرژی خیلی موثر است. البته حتما در مراکز مجاز و تحت نظر افرادی که دارای مجوز قانونی از وزارت بهداشت هستند، این کار را انجام دهید.

۴- هنگامی که میزان گرده گل ها و گیاهان در هوا خیلی بالاست، از منزل خارج نشوید و در هوای آزاد قرار نگیرید. این اوقات ساعات بین ۵ تا ۱۰ صبح و عصرها است. درها و پنجره های اتاق خود را در این اوقات ببندید.

جارو کردن منزل با جاروبرقی میزان گروه ها را در خانه کم می کند، قبل از استفاده از جاروبرقی، کیسه آن را حتماً نگاه کنید و اگر سه چهارم آن پر بود، آن را خالی کنید یا کیسه اش را عوض کنید.

همچنین تمیز نگه داشتن و گردگیری اسباب و اثاثیه منزل مثل مبلمان، فرش ها، بالش ها و لباس ها از پخش شدن گرده گل ها و گیاهان در فضای منزل جلوگیری می کند.

نوع مطلب :
برچسب ها : آلرژی.حساسیت به فصل بهار،
 
درباره وبلاگ

دانشجوی رشته میکروبیولوژی هستم.هدف من جمع آوری مطالب مفیدو آموزنده و کمک به دانشجویان این رشته و دیگر رشته های پزشکی وزیست شناسی است که امیدوارم سودمند واقع شود.مرا از نظرات خودتون در جهت ارتقای وبلاگ بهره مند کنید.جهت درج مطالب مرتبط در این وبلاگ، آنها را به پست الکترونیکی من بفرستید تا در صورت مطابقت موضوع و تأیید محتوا، با ذکر نام یا لینک شما، در اختیار علاقه مندان قرار دهم.
مدیر وبلاگ : یزدانی

مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندهای روزانه
میکروبیولوژی
زیست شناسی سلول مولکولی(پایگاه علمی دانشجویان ورودی 91 دانشگاه شهید مدنی آذربایجان)
سایت تخصصی میکروبیولوژی
میکروب شناسی پزشکی(استاد فائزی)
مهندسی پزشکی
بیوشیمی
اینجا همه چی درهمه
دانشجوی آب و خاک
نت نوشته های یک دختر میکروبیولوژیست
وبلاگ رسمی میکروبیولوژی تهران
انجمن دانشجویان مهندسی کشاورزی ازادشهر
زیست شناسی (عمومی)
زیست شناسی سلولی مولکولی 90 دانشگاه شیراز
میکروب شناسی
پایگاه رسمی انجمن علمی میکروبیولوژی کرج
جی جی دانلود
(زیست شناس سلولی90)
وبلاگ دانشجویان زیست شناسی دانشگاه مازندران
انجمن میکروبیولوژی دانشگاه آزاد همدان
اخبار علمی+مطلب های علمی
بیوتکنولوژی
دانشجویان میکروبیولوژی دانشگاه شهیدبهشتی
میکروبیولوژی تخصصی
بیو میکروبی
تخصصی رشته میکروبیولوژی
حامدعبداللهی
وبلاگ توووووپ علمی
سایت میکروبیولوژیست ها
وبلاگ دانشجویان میکروبیولوژی 89 دانشگاه اصفهان(میکروب ها چه میگویند!!)
بیوتکنولوژی
دلکده
میکروبیولوژی87دانشگاه آزاد جهرم
علوم آزمایشگاهی
پورتال تخصصی میکروبیولوژی
میکروب شناسی
مجله میکروبیولوژی
وبلاگ تخصصی میکروبیولوژی-بیوتکنولوژی
ویروس شناسی
اخبار روز
جلوه های علوم
گرایش های ارشد میکروبیولوژی
همه تست های کنکور ارشد و دکترای میکروبیولوژی.بیوتکنولوژی.علوم سلولی مولکولی.ژنتیک.بیوشیمی
انجمن میکروبیولوژی سوئیس
انجمن میکروبیولوژی استرالیا
میکروبیولوژی 88 لاهیجان
همه پیوندهای روزانه
ارسال پیوند روزانه

نظرسنجی
نظرت درباره وبلاگم چیه؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

<

-_ !News _-