تبلیغات
میکروبیولوژی - كشف سه گونه انگل بیماری زای جدید
میکروبیولوژی
همه رویاهای ما میتواند محقق شوند ، اگر ما شجاعت دنبال کردن آن ها را داشته باشیم.
 
دوشنبه 12 تیر 1391 :: نویسنده : یزدانی

جام جم آنلاین: یك دانش آموخته انگل شناسی پزشكی دانشگاه علوم پزشكی اصفهان از شناسایی و ثبت جهانی سه گونه جدید انگل كریپتوسپوریدیوم (Cryptosporidium) با بررسی نمونه های دامی و انسانی جمعآوری شده در سطح استان اصفهان خبر داد.

 

مهدی اعظمی كه در تحقیقات پایاننامه كارشناسیارشدش موفق به شناسایی این سه گونه جدید انگل كریپتوسپوریدیوم شده است در گفت و گو با ایسنا ، اظهار داشت: كریپتوسپوریدیوم از انگلهای مشترك دام و انسان است كه نه تنها پستانداران كه حتی برخی خزندگان، ماهیها و سایر مهرهداران نیز از آلودگی به گونههایی از این انگل مصون نیستند.
این انگلها، پرزهای كوچك سلولهای پوشاننده دستگاه گوارش و تنفس مهره داران را آلوده می كنند.
وی افزود: در حال حاضر درمان مؤثری برای این عفونت شناخته نشده است، در نتیجه پیدا كردن این میكروارگانیسم در افراد با نقص ایمنی (به ویژه در افراد مبتلا به ایدز) همراه با پیش آگهی بدی است.
با این حال به دلیل اندازه بسیار ریز این انگلها (5 2 میكرومتر) ، دشواری روش های تشخیص و نیز عدم مهارت كافی تكنسین های آزمایشگاهی كمتر مركز تحقیقاتی و آزمایشگاه تشخیصی در كشور زیر بار تحقیق و تشخیص این انگلها میرود.
اعظمی خاطرنشان كرد: با توجه به تأثیر تنوع گونه های انگل كریپتوسپوریدیوم در تشخیص، پیشگیری و كنترل بیماری و عدم انجام مطالعات كافی به ویژه مطالعات مولكولی در ایران تصمیم گرفته شد با استفاده از یك تكنیك معتبر مولكولی (PCR-RFLP) مطالعه حاضر برای اولین بار در اصفهان انجام شده و گونه های شایع در منطقه شناسایی شود تا در آینده با توجه به مسائل مختلف بیولوژیك گونه های موجود، استراتژیهای كنترل بیماری در منطقه طراحی و اجرا شود.
وی با بیان این كه این مطالعه، اولین تحقیق در زمینه شناسایی و تشخیص گونه این انگلها در كشور به روش مولكولی بوده است، تصریح كرد: در این تحقیق ابتدا در حدود 2000 نمونه از گروههای انسانی با ریسك بالا (افراد با نقص سیستم ایمنی مثل بیماران مبتلاء به ایدز و سرطان) و كودكان خردسال و حدود یكهزار نمونه از فضولات گاو از مناطق مختلف استان اصفهان جمع آوری شده و با روشهای آزمایشگاهی (استفاده از میكروسكوپ)، 30 نمونه انگل از فضولات انسانی و 30 نمونه از فضولات دامی شناسایی شده و در ادامه DNA انگلها استخراج و با روش PCR تكثیر و به روش RFLP (اثر دادن آنزیم) برش داده شده و اطلاعات ژنتیكی آنها با نمونههای حاصل از تحقیقات خارجی مقایسه شده است.


اعظمی تصریح كرد: در بررسیهای این تحقیق الگوهای سه گونه از انگلها با نمونههای خارجی همخوانی نداشت كه بعد از تعیین توالی و بررسیهای تكمیل و تایید از آزمایشگاههای خارجی به عنوان گونههای جدید انگل «كریپتوسپوریدیوم» به بانك ژن جهانی ارائه و ثبت شدند.
وی كه در تحقیقات پایان نامه خود از راهنمایی دكتر داوود درستكار مقدم، دانشیار انگل شناسی پزشكی و مشاوره دكتر رسول صالحی و دكتر منصور صالحی اعضای هیات علمی گروه ژنتیك دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی اصفهان بهرهبرده است با اشاره به ارائه نتایج مراحل مختلف این تحقیق در قالب چندین مقاله در نشریات علمی داخلی و خارجی به ایسنا گفت: در بین سه گونه انگل شناسایی شده، یك گونه مربوط به انسان، یك گونه مربوط به نمونههای دامی و یك گونه به صورت مشترك میان دام و انسان است.
این كارشناس ارشد انگل شناسی پزشكی در ادامه درباره تعداد گونههای شناسایی شده این انگل گفت: بررسی مولكولی انگلهای «كریپتوسپوریدیوم» قدمت چندانی ندارد و طی این مدت حدود 25 گونه از این انگل شناسایی شده كه عمده نمونههای بیماری زای مشاهده شده در انسان از دو گونه هستند ولی سایر گونهها هم میتوانند در انسان منشاء بیماری باشند.
اعظمی در پایان با اشاره به این كه براساس تحقیق انجام شده در استان اصفهان، شیوع آلودگی در دامها حدود 6.25 درصد و در نمونههای انسانی حدود 4.2 درصد بوده است، خاطر نشان كرد: انگلهای جنس «كریپتوسپوریدیوم» كه از طریق آب و موادغذایی آلوده یا تماس با دامهای آلوده منتقل میشوند در روده باریك زندگی میكنند و منشاء اسهالهای شدید هستند كه در افراد عادی سه تا 20 روز طول میكشد و سپس بر طرف میشود ولی در بیماران دیالیزی و افرادی كه با نقص سیستم ایمنی مواجهاند، عفونت ممكن است به شكل یك بیماری شبه وبا و طولانی مدت ظهور كرده و حتی گاهی به مرگ منجر شود. همچنین گزارشهایی هم هست كه حاكی از تاثیر این انگلها بر مجاری صفراوی و تنفسی است.

 

نوع مطلب : اخبار جدید، انگل شناسی، بیماریها، 
برچسب ها : انگل جدید، انگل،
 
درباره وبلاگ

دانشجوی رشته میکروبیولوژی هستم.هدف من جمع آوری مطالب مفیدو آموزنده و کمک به دانشجویان این رشته و دیگر رشته های پزشکی وزیست شناسی است که امیدوارم سودمند واقع شود.مرا از نظرات خودتون در جهت ارتقای وبلاگ بهره مند کنید.جهت درج مطالب مرتبط در این وبلاگ، آنها را به پست الکترونیکی من بفرستید تا در صورت مطابقت موضوع و تأیید محتوا، با ذکر نام یا لینک شما، در اختیار علاقه مندان قرار دهم.
مدیر وبلاگ : یزدانی

مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندهای روزانه
میکروبیولوژی
زیست شناسی سلول مولکولی(پایگاه علمی دانشجویان ورودی 91 دانشگاه شهید مدنی آذربایجان)
سایت تخصصی میکروبیولوژی
میکروب شناسی پزشکی(استاد فائزی)
مهندسی پزشکی
بیوشیمی
اینجا همه چی درهمه
دانشجوی آب و خاک
نت نوشته های یک دختر میکروبیولوژیست
وبلاگ رسمی میکروبیولوژی تهران
انجمن دانشجویان مهندسی کشاورزی ازادشهر
زیست شناسی (عمومی)
زیست شناسی سلولی مولکولی 90 دانشگاه شیراز
میکروب شناسی
پایگاه رسمی انجمن علمی میکروبیولوژی کرج
جی جی دانلود
(زیست شناس سلولی90)
وبلاگ دانشجویان زیست شناسی دانشگاه مازندران
انجمن میکروبیولوژی دانشگاه آزاد همدان
اخبار علمی+مطلب های علمی
بیوتکنولوژی
دانشجویان میکروبیولوژی دانشگاه شهیدبهشتی
میکروبیولوژی تخصصی
بیو میکروبی
تخصصی رشته میکروبیولوژی
حامدعبداللهی
وبلاگ توووووپ علمی
سایت میکروبیولوژیست ها
وبلاگ دانشجویان میکروبیولوژی 89 دانشگاه اصفهان(میکروب ها چه میگویند!!)
بیوتکنولوژی
دلکده
میکروبیولوژی87دانشگاه آزاد جهرم
علوم آزمایشگاهی
پورتال تخصصی میکروبیولوژی
میکروب شناسی
مجله میکروبیولوژی
وبلاگ تخصصی میکروبیولوژی-بیوتکنولوژی
ویروس شناسی
اخبار روز
جلوه های علوم
گرایش های ارشد میکروبیولوژی
همه تست های کنکور ارشد و دکترای میکروبیولوژی.بیوتکنولوژی.علوم سلولی مولکولی.ژنتیک.بیوشیمی
انجمن میکروبیولوژی سوئیس
انجمن میکروبیولوژی استرالیا
میکروبیولوژی 88 لاهیجان
همه پیوندهای روزانه
ارسال پیوند روزانه

نظرسنجی
نظرت درباره وبلاگم چیه؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

<

-_ !News _-