میکروبیولوژی
همه رویاهای ما میتواند محقق شوند ، اگر ما شجاعت دنبال کردن آن ها را داشته باشیم.
 
پنجشنبه 29 تیر 1391 :: نویسنده : یزدانی

زگیل در واقع تكثیر نامنظم و‌البته غیرسرطانی سلول‌های پوست است كه توسط ویروسی به نام <پاپیلوما> ایجاد می‌شود. این ویروس سلو‌ل‌های پوست را وادار می‌كند تا مكان مناسبی به همراه مواد مغذی برای آن فراهم كند. به این مكان تكثیر ویروس‌ها، از لحاظ پزشكی زگیل می‌گویند: <زگیل‌ها می‌‌توانند به‌صورت منفرد و یا در دسته‌جات بزرگ در هر قسمتی از بدن نمایان شوند و در كودكان شایع‌تر از بزرگسالان هستند. زگیل‌ها با اندازه كوچك (در حدود 1 تا 3 میلی‌متر) شروع شده و به تدریج بزرگ‌تر می‌شوند، سطحی خشن و حدودی كاملا واضح دارند و معمولا درد و خارش ندارند.ادامه مطلب


نوع مطلب : ویروس ها، 
برچسب ها : ویروس، زگیل،


چهارشنبه 28 تیر 1391 :: نویسنده : یزدانی

 

موخورهTRICHOPTLOSIS آسیبى است كه برس و سشوار به موى سر وارد مى كنند. در این آسیب لایه و سطح محافظ مو در انتهاى فیبرهاى مویى نوك مو از بین مى رود. موخوره بیشتر در موهاى خشك و شكننده به وجود مى آید. وقتى سطح محافظت كننده مو از بین مى رود و امكان جایگزینى آن به وجود نمى آید، سر ِ مو چند شاخه مى شود. هرچند سال ها قبل زنان براى مبارزه با موخوره نوك موهاى خود را مى سوزاندند ولى این كار باعث مى شود، سلول هاى بیشترى نابود شود.در هر حال این مشكل بسیار رایج است.

 

شامپوهاى اسیدى یا قلیایى، فرهاى دائمى، رنگ كردن زیاد، دكلره كردن بیش از حد، استفاده از برس هاى نایلونى و فلزى و شانه هایى كه دندانه هایى نوك تیز دارند در به وجود آمدن و تشدید موخوره مؤثر هستند.ادامه مطلب


نوع مطلب : مختلف، 
برچسب ها :


چهارشنبه 28 تیر 1391 :: نویسنده : یزدانی

 

بیماری روزاسه که در بین بزرگسالان شیوع بیشتری دارد، باعث قرمزی و تورم پوست بخصوص در صورت می‌شود. این بیماری که نام دیگر آن "آکنه بزرگسال" است، در ابتدا به شکل قرمزی و برافروختگی چهره بصورت موقت ظاهر می‌شود. بتدریج این قرمزی ماندگار شده و از میانه صورت پیشرفت کرده و به سمت گونه، پیشانی، چانه و بینی انتقال می‌یابد. روزاسه حتی ممکن است گوش، قفسه سینه و پشت را هم مبتلا نماید. با پیشرفت بیماری، رگهای خونی کوچک و جوشهای قرمز ظریفی در روی منطقه قرمز رنگ پوست ایجاد می شوند. در این بیماری برخلاف آکنه جوش سرسیاه وجود ندارد.

در مراحل اولیه بیماری، بروز و بهبودی خودبخود علائم دیده می‌شود. با گذشت زمان و پیشرفت بیماری پوست دیگر به رنگ طبیعی خود بازنمی گردد و نشانه‌های دیگری از قبیل جوش و بزرگ شدن رگهای خونی نمایان می شوند که در این گونه مواقع بهتر است بیمار به پزشک مراجعه کند. این مرحله از بیماری به ندرت بهبودی کامل می یابد و ممکن است سیر بیماری تا سالها باقی بماند یا حتی وخیم‌تر هم بشود.ادامه مطلب


نوع مطلب : بیماریها، 
برچسب ها :


متخصصان بهداشت هشدار دادند: كسانی كه در خانه سگ نگهداری می‌كنند بیشتر آلوده به میكروب هستند.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، پژوهشگران آمریكایی اعلام كردند: افرادی كه از سگ‌های خانگی نگهداری می‌كنند به دلیل اینكه اغلب پس از تماس با حیوان دستهای خود را نمی‌شویند و یا ممكن است این حیوان به رختخواب صاحب خود نیز راه پیدا كند در بیشتر موارد میكروبهای سگ به افراد منزل منتقل می‌شود و احتمال انتشار میكروب بین اعضای خانواده نیز بیشتر می‌شود.

دكتر كیت استنسك محقق دانشگاه ایالتی كنزاس در این باره اظهار داشت: تحقیقات نشان می‌دهد كه تقریبا تمام كسانی كه سگ دارند با سگشان غذا می‌خورند و بیش از نیمی از آنها به این حیوان اجازه می‌دهند كه روی تخخوابشان كنار آنها بخوابد.

وی در ادامه تاكید كرد: آزمایشات نشان می دهد بسیاری از میكروبهای مدفوع سگ در اثر انگشت صاحبان آنها وجود دارد.

دكتر استنسك همچنین دریافته است: 10 درصد از افرادی كه در خانه سگ دارند دارای زنجیره‌های باكتریایی «ایكولی» هستند كه هم در حیوان و هم در صاحب آن مشاهده می شود.

نتایج این پژوهش در مجله آمریكایی «ریسرچ وتریناری» منتشر شده است.

به این ترتیب محققان توصیه می‌كنند؛ از افرادی كه ناچارا سگ نگه می‌دارند باید از ایجاد چنین ارتباط نزدیكی با حیوان پرهیز كرده و به خوبی مسائل بهداشتی را رعایت كنند
نوع مطلب : جانوران، 
برچسب ها :


یک بررسی جدید نشان می‌دهد که میزان باکتری‌هایی موجود روی دست زنان بیشتر و متفاوت‌تر از دست مردان است
به گزارش سلامتیران به نقل از خبرگزاری فرانسه  محققان دانشگاه کلرادو در آمریکا پس از بررسی دست 51 داوطلب متوجه شدند که در هر دست به طور متوسط 150 نوع باکتری وجود دارد. محققان  پس از بررسی 102 دست 51 داوطلب موفق به شناسایی 4700 گونه مختدستان زنان کثیفتر از دستان مردان است

یک بررسی جدید نشان می‌دهد که میزان باکتری‌هایی موجود روی دست زنان بیشتر و متفاوت‌تر از دست مردان است
به گزارش سلامتیران به نقل از خبرگزاری فرانسه  محققان دانشگاه کلرادو در آمریکا پس از بررسی دست 51 داوطلب متوجه شدند که در هر دست به طور متوسط 150 نوع باکتری وجود دارد. محققان  پس از بررسی 102 دست 51 داوطلب موفق به شناسایی 4700 گونه مختلف از باکتری‌ها شدند که تنها 5 نوع از آنها در دست تمامی افراد دیده می‌شد. از سوی دیگر آزمایش‌ها نشان داد تعداد باکتری‌های موجود روی دست زنان بسیار بیشتر و متنوع‌تر از باکتری‌هایی  موجود روی دست مردان است. دلیل این امر نیز تفاوت PH یا اسیدیته پوست زنان و مردان است. دانشمندان گمان می‌کنند نوع عرق دست زنان و مردان نیز باید با هم متفاوت باشد. از سوی دیگر دلیل تنوع باکتریایی موجود در دست زنان می‌تواند به استفاده مداوم از کرم‌های مرطوب کننده مربوط باشد. در عین حال  قطر اپیدرم (لایه بیرونی پوست) و هورمون‌ها در دو جنس مذکر و مونث نیز با هم متفاوت است. مشروح این تحقیقات در نشریه آکادمی ملی علوم آمریکا در تاریخ 3 نوامبر منتشر شده است.

لف از باکتری‌ها شدند که تنها 5 نوع از آنها در دست تمامی افراد دیده می‌شد. از سوی دیگر آزمایش‌ها نشان داد تعداد باکتری‌های موجود روی دست زنان بسیار بیشتر و متنوع‌تر از باکتری‌هایی  موجود روی دست مردان است. دلیل این امر نیز تفاوت PH یا اسیدیته پوست زنان و مردان است. دانشمندان گمان می‌کنند نوع عرق دست زنان و مردان نیز باید با هم متفاوت باشد. از سوی دیگر دلیل تنوع باکتریایی موجود در دست زنان می‌تواند به استفاده مداوم از کرم‌های مرطوب کننده مربوط باشد. در عین حال  قطر اپیدرم (لایه بیرونی پوست) و هورمون‌ها در دو جنس مذکر و مونث نیز با هم متفاوت است. مشروح این تحقیقات در نشریه آکادمی ملی علوم آمریکا در تاریخ 3 نوامبر منتشر شده است.

 

نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :


محققان دانشگاه آکسفورد دریافته اند، برخی باکتری ها نظیر «پنوموکوک» با تغییر شکل ظاهری باعث فریب سیستم ایمنی و فرار از واکسن می شوند.میهن استار:عملکرد واکسن تعلیم دادن سیستم ایمنی برای حمله عفونت های منحصر به فرد در بدن است؛ به طور مثال عملکرد واکسن کزاز ساختن آنتی بادی در بدن برای هدف قرار دان سم است.به گفته دکتر روری باودن، یکی از محققان دانشگاه آکسفورد، بسیاری از واکسن ها عملکرد درستی دارند، چرا که باکتری یا ویروس تغییر شکل نیافته را هدف قرار می دهند، اما تغییر شکل ظاهری باکتری «پنوموکوک» (pneumococcus) باعث کاهش اثربخشی واکسن در طولانی مدت می شود.

باکتری

فونت با باکتری پنوموکوک باعث بروز مننژیت و ذات الریه می شود و سالانه ۸۰۰ هزار کودک زیر پنج سال در اثر عفونت‌های پنوموکوکی جان خود را از دست می دهندباکتری پنوموکوک دارای ۹۰ گونه متفاوت است که این تنوع، کار شناسایی آنها را برای سیستم ایمنی دشوار می کند و باید برای هرکدام واکسن جداگانه‌ای استفاده شود.در سال ۲۰۰۰ میلادی در آمریکا طرح واکسیناسیون بر ضد هفت نوع شایع این باکتری آغاز شد که باعث کاهش ۷۶ درصدی موارد ابتلا به مننژیت و ذات الریه شد.در بررسی های اخیر محققان دریافتند برخی باکتری های پنوموکوک با تغییر پوشش بیرونی خود، سیستم ایمنی را فریب داده و از واکسن فرار می کنند و برای این کار از بخش هایی از DNA باکتری‌های مرده استفاده می کنند.در بررسی ژن های باکتری محققان توانستند پنج مورد تغییر پوشش بیرونی باکتری پنوموکوک را شناسایی کنند. یک نژاد از این باکتری موسوم به P1 طی چند سال اخیر با همین روش به یکی از انواع شایع در آمریکا تبدیل شده است.

دور جدید واکسیناسیون در آمریکا با در نظر گرفتن رویه جدید تغییر شکل باکتری پنوموکوک، ۱۳ گونه باکتری را هدف قرار داده است. محققان پیش بینی می کنند بدن بتواند خود را با این راهبرد تطبیق داده و با انواع مختلف باکتری مقابله کند.به گفته پروفسور «دریک کراک» از دانشگاه آکسفورد، راهبرد اتخاذ شده برای انجام واکسیناسیون انواع شایع باکتری پنوموکوک تا حدود زیادی در مهار آن موثر بوده است، اما این شیوه در دراز مدت جوابگو نخواهد بود و باکتری با تغییر شکل ظاهری سیستم ایمنی را فریب می دهد و باید راهبرد موثرتری در نظر گرفت.نتایج این تحقیق در مجله Nature Genetics‌ منتشر شده است.

 

نوع مطلب : باکتری، 
برچسب ها : باکتری،


دوشنبه 12 تیر 1391 :: نویسنده : یزدانی

جام جم آنلاین: یك دانش آموخته انگل شناسی پزشكی دانشگاه علوم پزشكی اصفهان از شناسایی و ثبت جهانی سه گونه جدید انگل كریپتوسپوریدیوم (Cryptosporidium) با بررسی نمونه های دامی و انسانی جمعآوری شده در سطح استان اصفهان خبر داد.

 ادامه مطلب


نوع مطلب : اخبار جدید، انگل شناسی، بیماریها، 
برچسب ها : انگل جدید، انگل،


 

دو باکتری جدید ایرانی در همایش ملی میکروبیولوژی کاربردی ایران معرفی می شود:
دو باکتری جدید که از خاک های ایران به دست آمده و یک آنتی بیوتیک ایرانی که برای اولین بار در جهان توسط محققان داخلی تهیه شده است در همایش ملی میکروبیولوژی کاربردی ایران معرفی می شوند.
دکتر "جواد حامدی "دبیر علمی و اجرایی همایش ملی میکروبیولوژی کاربردی ایران افزود: میکروب ها نقش موثری در افزایش سطح زندگی انسانها دارند اما متاسفانه آن طور که باید آنها را نشناخته ایم...

 

این میکروب شناس ادامه داد: شناخت میکروب های بیماری زا که بخش کوچکی از میکروب ها را تشکیل می دهند منجر به افزایش عمر انسان تا 15 سال شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران اظهارداشت: تاکنون فقط یک درصد میکروب های کره زمین شناسایی شده است در حالی که این موجودات از اهمیت زیادی در زندگی انسان برخوردار هستند.
وی گفت: از این رو اولین همایش میکروبیولوژی در سال 1386برگزار شد و امسال نیز دومین همایش آن در پنج محور میکروبیولوژی - صنعت و فناوری های نوین ، پزشکی - دارو و سلامت ، کارافرینی و فن آفرینی ، تنوع زیستی و محیط زیست و کشاورزی و منابع طبیعی برگزار می شود.
این میکروب شناس افزود: حدود 500 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که بعد از داوری 256 مقاله برای شرکت درهمایش پذیرفته شد ه است که از این تعداد 36 مقاله به صورت شفاهی و بقیه به صورت پوستر ارایه می شود.
وی خاطرنشان کرد : 10 مقاله در خصوص نانو فناوری میکروبی ، 60 مقاله در خصوص زیست فناوری میکروبی ، مقالاتی در خصوص تنوع زیستی و محیط زیست و ارایه راهکارهایی برای حفاظت از آثار باستانی نیز در این همایش ارایه می شود.
حامدی در ادامه درباره سومین نشست متخصصان علوم و فناوری های میکروبی توضیح داد: در این نشست محورها و موضوعات متنوعی بحث و تبادل نظر می شود.
وی گفت: افزایش کیفیت آموزش در حوزه میکروبیولوژی با صنعت ، افزایش کیفیت پژوهش در حوزه فناوری های میکروبی ، کارافرینی از جمله موضوعاتی هستند که از سوی متخصصان امر در این نشست به تبادل نظر گذاشته می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: در باره اینکه متخصصان میکروبیولوژی مجمع متخصصان ندارند تاکنون جلسات متعددی تشکیل و آیین نامه های تدوین شد که در نهایت منجر به تهیه نقشه راه شد که در همایش ارایه می شود.
وی ادامه داد: همچنین چگونگی آموزش در بخش بیومیکروبیولوژی و راه اندازی رشته های مورد نیاز از دیگر موضوعات همایش است که در آن بحث و تبادل نظر خواهد شد.
حامدی اظهار داشت: متاسفانه میکروب شناسان کشور تشکل و سازمان دهی معینی ندارند که دراین راستا پیشنهاد شد سازمان علوم و فن اوری های میکروبی کشور تاسیس شود که در این نشست به این موضوع هم پرداخته می شود.
وی تاکید کرد: در واقع فناوری های میکروبی سهم زیادی در افزایش ثروت در جهان دارند و می تواند به عنوان ابزاری برای افزایش رفاه و ثروت باشند که متاسفانه ما کمتر به آن پرداخته ایم.


نوع مطلب : اخبار جدید، باکتری، 
برچسب ها :
 
درباره وبلاگ

دانشجوی رشته میکروبیولوژی هستم.هدف من جمع آوری مطالب مفیدو آموزنده و کمک به دانشجویان این رشته و دیگر رشته های پزشکی وزیست شناسی است که امیدوارم سودمند واقع شود.مرا از نظرات خودتون در جهت ارتقای وبلاگ بهره مند کنید.جهت درج مطالب مرتبط در این وبلاگ، آنها را به پست الکترونیکی من بفرستید تا در صورت مطابقت موضوع و تأیید محتوا، با ذکر نام یا لینک شما، در اختیار علاقه مندان قرار دهم.
مدیر وبلاگ : یزدانی

مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندهای روزانه
میکروبیولوژی
زیست شناسی سلول مولکولی(پایگاه علمی دانشجویان ورودی 91 دانشگاه شهید مدنی آذربایجان)
سایت تخصصی میکروبیولوژی
میکروب شناسی پزشکی(استاد فائزی)
مهندسی پزشکی
بیوشیمی
اینجا همه چی درهمه
دانشجوی آب و خاک
نت نوشته های یک دختر میکروبیولوژیست
وبلاگ رسمی میکروبیولوژی تهران
انجمن دانشجویان مهندسی کشاورزی ازادشهر
زیست شناسی (عمومی)
زیست شناسی سلولی مولکولی 90 دانشگاه شیراز
میکروب شناسی
پایگاه رسمی انجمن علمی میکروبیولوژی کرج
جی جی دانلود
(زیست شناس سلولی90)
وبلاگ دانشجویان زیست شناسی دانشگاه مازندران
انجمن میکروبیولوژی دانشگاه آزاد همدان
اخبار علمی+مطلب های علمی
بیوتکنولوژی
دانشجویان میکروبیولوژی دانشگاه شهیدبهشتی
میکروبیولوژی تخصصی
بیو میکروبی
تخصصی رشته میکروبیولوژی
حامدعبداللهی
وبلاگ توووووپ علمی
سایت میکروبیولوژیست ها
وبلاگ دانشجویان میکروبیولوژی 89 دانشگاه اصفهان(میکروب ها چه میگویند!!)
بیوتکنولوژی
دلکده
میکروبیولوژی87دانشگاه آزاد جهرم
علوم آزمایشگاهی
پورتال تخصصی میکروبیولوژی
میکروب شناسی
مجله میکروبیولوژی
وبلاگ تخصصی میکروبیولوژی-بیوتکنولوژی
ویروس شناسی
اخبار روز
جلوه های علوم
گرایش های ارشد میکروبیولوژی
همه تست های کنکور ارشد و دکترای میکروبیولوژی.بیوتکنولوژی.علوم سلولی مولکولی.ژنتیک.بیوشیمی
انجمن میکروبیولوژی سوئیس
انجمن میکروبیولوژی استرالیا
میکروبیولوژی 88 لاهیجان
همه پیوندهای روزانه
ارسال پیوند روزانه

نظرسنجی
نظرت درباره وبلاگم چیه؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

<

-_ !News _-


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic