میکروبیولوژی
همه رویاهای ما میتواند محقق شوند ، اگر ما شجاعت دنبال کردن آن ها را داشته باشیم.
 
جمعه 27 مرداد 1391 :: نویسنده : یزدانی

یک بیماری ویروسی است که عامل مولد آن ویروس واریسلا زوستر عامل آبله مرغان است. پس از ابتلا و بهبودی آبله مرغان این ویروس به صورت نهفته درسلولهای عصبی باقی می ماند. تا زمانی که به علت یک عامل تحریکی و یا نقص سیستم ایمنی دوباره فعال شود. در این حالت بیماری موضعی دردناکی ایجاد م یشود که زونا نام دارد. نشان ههای زونا تاولهای منطق های یا کوچکی هستند که جنب یکدیگر در منطقه یک عصب محیطی و در امتداد مسیر آن پدید می آید و با درد و سوزش همراه است. این تاو لها بیشتر در پوست سینه و پشت بروز میکند و همانند آبله مرغان مسری هستند.

www.mihansalamat.com  | کانون سلامت ایرانیان  |

 

 ادامه مطلب


نوع مطلب : ویروس ها، بیماریها، 
برچسب ها : زونا، بیماری ویروسی،


یکشنبه 22 مرداد 1391 :: نویسنده : یزدانی

پارونی‌شیا (Paronychia) یک بیماری درگیر کننده ناخن است که گاهی با چرک‌کردگی گوشه ناخن اشتباه گرفته می‌شود. این بیماری در گوشه ناخن‌های دست یا پا و در جایی که ناخن به پوست می‌چسبد رخ می‌دهد و علت ایجاد آن آلودگی های قارچی یا باکتریایی است.

 ادامه مطلب


نوع مطلب : قارچ ها، بیماریها، 
برچسب ها : پارونیشیا، بیماری قارچی،


سه شنبه 17 مرداد 1391 :: نویسنده : یزدانی
میكروب‌شناسان آزمایشگاه ملی «آیداهو» در حال طراحی نقشه‌ای از ده‌ها هزار نمونه جمع‌آوری شده از گونه‌های مختلف ریزموجودات جهان بر روی اینترنت هستند.
Bacteria.gif - (5K)
به گزارش ایسنا، دانشمندان قصد دارند به جمع‌آوری و طراحی نقشه‌ای از حیات میكروبی درون حوضچه‌های داغ پارك ملی «یلووستون» از باكتری‌های سبز تا لجن قرمز رنگ سنگ‌ها بپردازند.

تا پیش از این محققان ازهیچ پایگاه مركزی اطلاعات یا شیوه‌های جست‌وجوی میكروب‌ها برخوردار نبودند. این ماه محققان آزمایشگاه ملی محیطی و مهندسی آیداهو در دپارتمان انرژی آمریكا اقدام به راه‌اندازی یك نسخه تجربی از پایگاه داده میكروبی و سرور نقشه زده‌اند كه یك برنامه اینترنتی به همراه یك نرم‌افزار نقشه‌كشی سیستمهای اطلاعات جغزافیایی است.

این پایگاه داده ها در مجله Applied and Environmental Microbiology منتشر شده است.

حیات‌های میكروبی طبق محیط‌های زندگی آنها طبقه‌بندی شده‌اند. برای مثال می‌توان آنزیم با تحمل بالا در برابر نمك را در دریاچه های نمک و آنزیم با تحمل در برابر دمای بالا را در چشمه های داغ پیدا كرد. با این پایگاه داده ها دانشمندان می‌توانند به یك محل مراجعه كرده و گونه، موقعیت و ویژگی‌های باكتری مورد نظر خود را پیدا كنند.

این میكروب‌شناسان قصد دارند در آینده قابلیت نقشه‌برداری خود را به شكل سه‌بعدی گسترش دهند.
منبع: جهان نیوز
جمعه 13 مرداد 1391 :: نویسنده : یزدانی

مغز اندامی است که برای قرن‌ها به علت پیچیدگی‌اش باعث حیرت انسان‌ها بوده است و شاید بهترین توصیف از آن را کارل ساگان، محقق و نویسنده، کرده باشد که گفته است: «مغز مکانی است بسیار بزرگ در فضایی بسیار کوچک.» دانشمندان با استفاده از تکنولوژی مدرن توانسته‌اند نگاهی عمیق‌تر و دقیق‌تر از قبل به این کلاف پیچیده از نورون‌ها (سلول‌های عصبی) و میلیاردها اتصالات آنها بیندازند.برای مشاهده بقیه تصاویر اینجا را کلیک نمایید


نوع مطلب : مختلف، گالری عکس، 
برچسب ها : مغز، عکس درون مغز،


یکشنبه 8 مرداد 1391 :: نویسنده : یزدانی

نشانگان روده تحریک پذیر یا به اختصار IBS مشکلی است که عمدتاً روده بزرگ را تحت تأثیر قرارمی دهد. روده بزرگ بخشی از دستگاه گوارش است که مدفوع را ساخته و ذخیره می نماید. کلمه نشانگان سندرم به معنای گروهی از نشانه هاست، سندرم روده تحریک پذیر از جمله نشانگان است چرا که گروهی از نشانه ها را تولید می کند. مثلاً سندرم روده تحریک پذیر باعث گرفتگی، آروق زدن، دفع گاز، اسهال و یبوست می شود.

 


سندرم روده تحریک پذیر ، یک اختلال شایع گوارشی است که ویژگی اصلی آن تغییر در اجابت مزاج و درد شکمی است نکته مهم ، آن است که در سندرم روده تحریک پذیر هیچ اختلال عضو شناخته شده ای با معاینه بالینی و بررسی تشخیصی معمول یافت نمی شود و هیچ شاخص قطعی برای سندرم روده تحریک پذیر وجود ندارد بنابراین تعریف بیماری بر اساس معیارهای بالینی ، و به تشخیص پزشک خبره گذاشته می شود .
سندرم روده تحریک پذیر یک بیماری نیست. یک مشکل عملکردی است که به این معناست که روده آنطور که باید کارنمی کند.
در سندرم روده تحریک پذیر اعصاب و عضلات روده بیش از حد حساس هستند. مثلاً زمانی که غذا
میخورید عضلات بیش از حد لازم منقبض می شوند. این انقباضات می توانند منجر به گرفتگی روده ها و اسهال حین غذا خوردن یا مدت کوتاهی پس از آن شوند. اعصاب ممکن است بیش از اندازه به کشش روده مثلاً به دلیل گاز حساس باشند. در نتیجه گرفتگی و درد ایجاد می شود.
سندرم روده تحریک پذیر می تواند دردناک باشد اما به روده آسیب نمی رساند و باعث بیماری دیگری هم نمی شود.ادامه مطلب


نوع مطلب : بیماریها، 
برچسب ها : سندرم روده ی تحریک پذیر،


پنجشنبه 5 مرداد 1391 :: نویسنده : یزدانی

سیاه سرفه یكی از خطرناك ترین بیماری های كودكان بخصوص در سنین زیر یك سال است. این بیماری توسط یك باكتری به نام بوردتلاپرتوسیس ایجاد می شود. این باكتری سبب انسداد مجاری هوایی توسط ترشحات مخاطی ( موكوس ) می گردد.

شروع این بیماری به صورت یك سرماخوردگی معمولی همراه با سیاه سرفه است. به تدریج سرفه ها شدیدتر شده و به صورت حمله ای بروز می كنند و سبب دشواری تنفس می گردند.

به دنبال یك حمله شدید سرفه ( كه می تواند حتی تا یك دقیقه نیز طول بكشد ) ، كودك یك دم صدا دار را انجام می دهد كه اصطلاحاًWhoop نامیده می شود و بر اثر ورود هوا به داخل حنجره ی متورم ایجاد می شود. در بچه های كوچكتر كه قادر به تنظیم تنفس خود نیستند، این مشكل می تواند كـُشنده باشد. گاهی اوقات به دنبال یك حمله سرفه، استفراغ رخ می دهد. فاز سرفه در این بیماری می تواند تا ده دقیقه نیز به طول بیانجامد. همچنین احتمال ابتلا به سایر عفونت های تنفسی مثل پنومونی ( ذات الریه ) یا برونشیت به دنبال این بیماری وجود دارد.

امروزه با تزریق واكسن سیاه سرفه شیوع این بیماری كاهش یافته است .ادامه مطلب


نوع مطلب : باکتری، بیماریها، 
برچسب ها : سیاه سرفه، باکتری،


پنجشنبه 5 مرداد 1391 :: نویسنده : یزدانی

 

آلودگی با آسکاریس در همه جا دیده می‌شود. بیشترین موارد بیماری، در کشورهای با آب و هوای گرم است. آسکاریس یک عفونت منتقل شونده از راه خاک است. دفع غیر بهداشتی مدفوع و استفاده از کود انسانی دو عامل عمده غیربهداشتی هستند که مسئول بروز آسکاریازیس (عفونت آسکاریس) می‌باشند.

کرم آسکاریس بالغ حلقوی استوانه‌ای شکل با انتهای باریک و به اندازه 15 تا 35 سانتیمتر (نر کوچک‌تر از ماده) می‌باشد. عفونت در انسان از طریق خوردن تخم جنین دار موجود در خاک و با خوردن سبزیجات آلوده ایجاد می‌شود. تخم پس از وارد شدن به بدن انسان، در روده باز و لارو آزاد می‌شود.

لارو پس از عبور از دیواره روده و سیر مراحل تکاملی خود در کبد، قلب، ریه‌ها مجدداً به روده باز می‌گردد و به صورت بالغ در آنجا زندگی می‌کند. کرم بالغ با انسداد مجرای گوارشی یا صفراوی و یا با دخالت در تغذیه بیمار، بیماری گوارشی ایجاد می‌کند .

وجود کرم بالغ در روده کوچک علائم مبهمی مانند درد شکم و نفخ ایجاد می‌کند. انسداد روده که بسیار نادر است و حداکثر سن بروز آن 1 تا 6 سالگی است، ناشی از توده کرم‌ها در کودکان خیلی آلوده است.

بیماری در حالت مزمن و پیشرفته موجب مرگ تعدادی از بیماران و همچنین صرف هزینه‌های بسیار زیاد و جراحــــــــی می‌گردد.ادامه مطلب


نوع مطلب : انگل شناسی، بیماریها، 
برچسب ها : کرم روده، آسکاریسم،


چهارشنبه 4 مرداد 1391 :: نویسنده : یزدانی

 

عامل بیماری ویروسی از خانواده كروناویروسها می‌باشد.

ظهور بیماری سارس یکی از پدیده‌هایی است که در تاریخ علم پزشکی از نظر میزان اطلاع رسانی در مدت زمان کوتاه همتایی نداشته است. در ماه مارس 2003 (فروردین 82) ، یک کورنا ویروس جدید کشف شد که همراه با سندرم تنفسی حاد و شدید بود. بررسیهای ژنتیک و مقایسه توالیها نشان داد که این کورنا ویروس با هیچکدام از کورنا ویروسهای شناخته شده قبلی ارتباط نزدیکی ندارد. سازمان بهداشت جهانی گزارش می‌دهد که تیمهای تحقیقاتی در هنگ‌کنگ و جنوب چین چند کورنا ویروس با قرابت ژنتیکی فراوان به کورنا ویروس سارس را در دو حیوان مشخص کرده‌اند.

در این مطالعه همچنین آنتی بادی علیه کورنا ویروس سارس در یک گونه خاص حیوان در چین پیدا شده است. بررسی توالی‌های ژنتیکی ویروس‌های بدست آمده از این حیوانات مشخص کرده است که به استثنای یک سکانس اضافی کوچک ، این ویروسها با ویروس سارس انسان مشابهند. جهت اثبات قاطعانه نقش حیوانات در انتقال سارس نیاز به تحقیقات بسیار بیشتری است.ادامه مطلب 
درباره وبلاگ

دانشجوی رشته میکروبیولوژی هستم.هدف من جمع آوری مطالب مفیدو آموزنده و کمک به دانشجویان این رشته و دیگر رشته های پزشکی وزیست شناسی است که امیدوارم سودمند واقع شود.مرا از نظرات خودتون در جهت ارتقای وبلاگ بهره مند کنید.جهت درج مطالب مرتبط در این وبلاگ، آنها را به پست الکترونیکی من بفرستید تا در صورت مطابقت موضوع و تأیید محتوا، با ذکر نام یا لینک شما، در اختیار علاقه مندان قرار دهم.
مدیر وبلاگ : یزدانی

مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندهای روزانه
میکروبیولوژی
زیست شناسی سلول مولکولی(پایگاه علمی دانشجویان ورودی 91 دانشگاه شهید مدنی آذربایجان)
سایت تخصصی میکروبیولوژی
میکروب شناسی پزشکی(استاد فائزی)
مهندسی پزشکی
بیوشیمی
اینجا همه چی درهمه
دانشجوی آب و خاک
نت نوشته های یک دختر میکروبیولوژیست
وبلاگ رسمی میکروبیولوژی تهران
انجمن دانشجویان مهندسی کشاورزی ازادشهر
زیست شناسی (عمومی)
زیست شناسی سلولی مولکولی 90 دانشگاه شیراز
میکروب شناسی
پایگاه رسمی انجمن علمی میکروبیولوژی کرج
جی جی دانلود
(زیست شناس سلولی90)
وبلاگ دانشجویان زیست شناسی دانشگاه مازندران
انجمن میکروبیولوژی دانشگاه آزاد همدان
اخبار علمی+مطلب های علمی
بیوتکنولوژی
دانشجویان میکروبیولوژی دانشگاه شهیدبهشتی
میکروبیولوژی تخصصی
بیو میکروبی
تخصصی رشته میکروبیولوژی
حامدعبداللهی
وبلاگ توووووپ علمی
سایت میکروبیولوژیست ها
وبلاگ دانشجویان میکروبیولوژی 89 دانشگاه اصفهان(میکروب ها چه میگویند!!)
بیوتکنولوژی
دلکده
میکروبیولوژی87دانشگاه آزاد جهرم
علوم آزمایشگاهی
پورتال تخصصی میکروبیولوژی
میکروب شناسی
مجله میکروبیولوژی
وبلاگ تخصصی میکروبیولوژی-بیوتکنولوژی
ویروس شناسی
اخبار روز
جلوه های علوم
گرایش های ارشد میکروبیولوژی
همه تست های کنکور ارشد و دکترای میکروبیولوژی.بیوتکنولوژی.علوم سلولی مولکولی.ژنتیک.بیوشیمی
انجمن میکروبیولوژی سوئیس
انجمن میکروبیولوژی استرالیا
میکروبیولوژی 88 لاهیجان
همه پیوندهای روزانه
ارسال پیوند روزانه

نظرسنجی
نظرت درباره وبلاگم چیه؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

<

-_ !News _-


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic